Soud s Rathem pokračuje čtením protokolů z domovních prohlídek

Čtením protokolů o domovních prohlídkách pokračuje i dnes u krajského soudu v Praze líčení s bývalým hejtmanem Davidem Rathem a dalšími deseti obžalovanými. Tento týden by mělo také dojít na výslechy svědků, těch je zatím 78. Hlavní líčení potrvá do konce října. Odpoledne by mohl soud rozhodnout také o tom, jestli pustí Kateřinu Pancovou a Petra Kotta z vazby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní eskorta přivádí bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha do jednací síně Krajského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Soudce Robert Pacovský přečetl nejdřív protokol z prohlídky domu v Hostivici, který patří Rathovi a jeho partnerce Renatě Horké. Součástí byl i přehled zabavených věcí - šlo hlavně o externí disky a flash disky.

V prvním patře domu byl trezor, v němž policisté našli cestovní pas Renaty Horké a 150 tisíc korun. Podle Horké šlo o splátku půjčky od jejího bývalého manžela.

Z dokumentů o domovních prohlídkách, které soudce přečetl, také vyplynulo, že kriminalisté zajistili desetimilionovou hotovost, která měla patřit Rathovu otci Ratmírovi.

David Rath domovní prohlídky kritizoval, uvedl, že je povolil místně nepříslušný soud, konkrétně soud v Ústí nad Labem. Podle jeho názoru nebyly domovní prohlídky ničím podložené, nenašlo se nic, co by dokazovalo ovlivňování veřejných zakázek ani žádný důkaz o tom, že by pravidelně převáděl peníze do zahraničí.

K soudu dorazili z vazby z obžalovaných samozřejmě David Rath, Kateřina Pancová a Petr Kott, z nevazebně stíhaných pak Lucia Novanská a spolupracující obžalovaná Ivana Salačová. Ostatním soudce řekl, že po výsleších, pokud nebudou chtít, už chodit nemusejí - v případě, že o to prostřednictvím svých advokátů požádají, a to také udělali.

Pancová a Kott z vazby?

Prořídly ale i řady obhájců - chybí například advokát bývalého obchodního ředitele Konstruktivy Branko Tomáše Mladého Michal Stupka.

Soud dnes na závěr dne také začal rozhodovat o tom, jestli propustí z vazby Kateřinu Pancovou a Petra Kotta. Soudce je vyslechl, verdikt padne ale až zítra.

Zítra by měli začít vypovídat také svědci. Hned v úvodu dnešního jednání v té souvislosti vystoupil advokát Davida Ratha Adam Černý. Soudce požádal o to, aby zajistil, že svědci nebudou mít informace o tom, jak odpovídali ti před nimi. V praxi by to tedy nejspíš znamenalo, že by ze soudní síně měla být vyloučena veřejnost včetně novinářů. O tom ale soudce ještě nerozhodl.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme