Sestra, která pacientům vybírala peníze z účtů, dostala mírnější trest. Ve vězení si odsedí pět let

Olomoucký vrchní soud ve středu snížil bývalé staniční sestře Psychiatrické nemocnice v Brně Alexandře Formánkové za dlouhodobé okrádání pacientů trest ze sedmi na pět let. Vyhověl tak odvolání ženy, která požadovala snížení trestu. Podle rozsudku pacienty během sedmi let připravila o zhruba čtyři miliony korun, o další téměř 2,5 milionu korun připravila další věřitele, od kterých si peníze pod různými záminkami vypůjčila.

Tento článek je více než rok starý.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaná staniční sestra Alexandra Formánková

Obžalovaná staniční sestra Alexandra Formánková | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Žena část viny přiznala, nesouhlasila však s výší částky.

Podle předsedy senátu Ivo Lajdy byl uložený trest nepřiměřeně přísný, soud přihlédl především k jejímu dosavadnímu řádnému životu.

Lékařům a zdravotním sestrám podle odborů porostou platy o šest procent, ostatním o 1400 korun

Číst článek

„Nemohli jsme přehlédnout, že i během řízení obžalovaná funguje, řádně pracuje a za takových okolností si uvědomujeme, že uložení trestu při horní hranici by bylo nepřiměřeně přísné,“ uvedl soudce.

Také podle obhajoby byl sedmiletý trest trestem exemplárním.

„V přípravném řízení státní zástupce navrhoval podmínku v případě uzavření dohody o vině a trestu. Obžalovaná tuto možnost dlouho zvažovala, nakonec se rozhodla jít do hlavního líčení, aby měla možnost rozporovat škodu, která jí byla dána za vinu. To, jak to dopadlo, je pro ni zdrcující,“ uvedl ve středu její obhájce.

Výběry z účtů

Podle rozsudku tehdejší staniční sestra připravila pacienty o peníze ve 24 bodech obžaloby od ledna 2013 do října 2018. Peníze jí vyplatili na pokladně nemocnice v domnění, že jde o oprávněné výběry a peníze jsou určeny pro potřeby pacientů, Formánková si je však ponechala pro svou potřebu.

Zdravotní sestra Marešová nemá nárok na další odškodnění od Vltava Labe Media, rozhodl soud

Číst článek

Z depozičních účtů, kam vkládali pacienti prostředky od rodin nebo své invalidní důchody, takto vybrala přibližně 3,9 milionu korun.

Žena také podle rozsudku od května do září roku 2017 bez vědomí pacienta použila jeho platební kartu, ze které postupně vybrala 123 000 korun; ve stejném roce bez vědomí dalšího pacienta vybrala z jeho účtu, ke kterému měla dispoziční právo, celkem 50 000 korun.

Obžalovaná si navíc podle soudu od ledna 2011 do června 2017 od lidí z různých míst v Brně půjčila pod různými záminkami peníze, byť věděla, že není schopna je vrátit. Peníze poté využila pro svou potřebu.

V deseti bodech obžaloby šlo celkem o 2,5 milionu korun.

Mírnější kvalifikace

Do vězení Formánková půjde za podvod, krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Uvědomil jsem si, že je třeba žít řádným způsobem, řekl Rath u soudu, který řeší jeho propuštění z vězení

Číst článek

Žena byla původně žalována za škodu velkého rozsahu, svou roli však v případu hrála novela trestního zákoníku, která zvýšila hranici škody velkého rozsahu z původních pěti na deset milionů korun, žena tak spadla do mírnější právní kvalifikace.

Formánková dlouhodobě pracovala jako zdravotní sestra, nebyla dosud soudně trestána a zaměstnavatelé ji vždy hodnotili kladně.

Polehčující okolností v případu tak byl její dosavadní řádný život a beztrestnost, jako přitěžující okolnost vzal soud naopak to, že trestné činy spáchala s rozmyslem, ze ziskuchtivosti a zneužila svého postavení staniční sestry. Svého jednání se navíc dopustila vůči lidem se zdravotními potížemi, ve značném rozsahu a vůči více lidem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme