Knihu o kauze Gorila vyprodali na Slovensku za čtyři dny

Jenom čtyři dny vydržela na pultech slovenských knihkupectví kniha o kauze Gorila. První náklad knihy, kterou zprvu slovenský soud dokonce zakázal vydat, se rozebral až nečekaně rychle. Publikace novináře kanadského původu Toma Nicholsona otřásla slovenskou politikou začátkem letošního roku a dostala do ulic tisíce naštvaných lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha slovenského novináře kanadského původu Toma Nicholsona s názvem Gorila byla vyprodána za čtyři dny

Kniha slovenského novináře kanadského původu Toma Nicholsona s názvem Gorila byla vyprodána za čtyři dny | Zdroj: ČTK

Útlá kniha s výbušným obsahem se věnuje mimo jiné i údajným přepisům odposlechů tajné služby, které podle autora dokazují, že finanční skupina Penta uplácela slovenské politiky a státní úředníky.

Na oficiální křest knihy o Gorile dorazilo do bratislavského knihkupectví asi třicet zvědavců, tisíce dalších už měli knihu doma.

„Zajímá mě, co je v knize. Konečně si ji přečtu kompletně celou, protože se o tom hodně psalo a mluvilo, tak chci vědět, co v ní je,“ říká jedna z účastnic křtu knihy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nečekaném zájmu o knihu Gorila informuje slovenský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Koupila jsem si ji v pondělí. Jednu stranu ale čtu i třikrát, protože to člověk musí chápat,“ popisuje další čtenářka, jak obtížné je vyznat se v celé kauze.

Kniha mohla vyjít až po dlouhých peripetiích. Nejdřív její šíření zakázal předběžným opatřením soud, který vyhověl námitkám spolumajitele finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Odvolací soud ale dal knize zelenou a vydavatelství Dixit se nestačilo divit, jaký je to trhák.

„Myslím, že knížka má velký význam, dává celistvý pohled a nejzajímavější na ní je, že mnoho lidí si myslí, že četli spis a hotovo, tím pádem se nemají v knize co nového dozvědět. Ale kniha jde po tom spise, informacích, rozhovorech a sleduje, co se ve skutečnosti stalo, nebo nestalo,“ vysvětluje ředitelka nakladatelství Nataša Ďuričová.

Před půl rokem mrzly tisíce Slováků na náměstích a protestovaly proti zkorumpovaným politikům, které podle názvu spisu označovaly za „gorily“. Dnes je ticho, země má novou vládu a Gorila zdánlivě usnula.

„Prvotní reakce byla téměř v afektu, lidi nahněval ten spis, frustroval je a šokoval je. A jejich přirozenou reakcí bylo vyjít na náměstí a protestovat,“ ohlíží se zpět klíčový aktér kauzy, novinář Tom Nicholson.

„Ale odkaz spisu je, že se musíme seriózně a systematicky věnovat věcem veřejným, a když to nebudeme dělat, tak bude takto vypadat náš politický život,“ míní novinář.

Nicholson také neskrývá, že ho úspěch knihy překvapil. I dál chce pokračovat v investigativní práci a dál plnit trochu zvláštní roli Kanaďana, který Slovákům odhaluje zákulisí jejich vlastní země.

Vojtěch Berger, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme