Merkelová vymění své ministry za CDU, na zdravotnictví nominovala svého kritika Spahna

Německá kancléřka Angela Merkelová v nové vládě výrazně pozmění složení ministrů za svou Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Vyplývá to z vyjádření šéfky německé vlády na nedělní tiskové konferenci v Berlíně. Na svém postu zůstane jen dosavadní ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Tým Merkelové, v němž budou tři ženy, výrazně omladí.

Berlín (Aktualizováno: 20:09 25. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

V příštím kabinetu velké koalice CDU/CSU a SPD budou chybět přinejmenším dvě výrazné tváře křesťanských demokratů – Wolfgang Schäuble a Thomas de Maiziére, kteří vedli ministerstvo financí a ministerstvo vnitra. 

Schulz německou diplomacii nakonec nepovede, ve vládě s Merkelovou nebude

Číst článek

Schäuble po loňských volbách stanul v čele Spolkového sněmu a de Maiziére z vysoké politiky odchází, protože CDU v nové vládě ministerstvo vnitra neobsadí.

Bolestivá rozhodnutí

Kancléřka Merkelová uvedla, že některá personální rozhodnutí pro ni osobně byla bolestivá a smutná, zároveň ale podotkla, že má zodpovědnost dívat se i do budoucnosti.

Místo dlouholetých ministrů se tak v nové vládě, pokud ji schválí pondělní sjezd CDU a také vnitrostranické referendum sociálních demokratů, objeví několik nováčků.

Patří mezi ně šestačtyřicetiletá a na spolkové úrovni neznámá poslankyně Anja Karliczeková, která má být ministryní školství, pětačtyřicetiletá místopředsedkyně CDU Julia Klöcknerová, jež povede resort zemědělství, a sedmatřicetiletý Jens Spahn, který bude ministrem zdravotnictví.

Merkelová varovala v Davosu před nacionalismem, Macron mluvil o reformě unie

Číst článek

Právě Spahnova nominace patří k nejsledovanějším, protože tento dosavadní státní tajemník na ministerstvu financí patří mezi nejhlasitější vnitrostranické kritiky Merkelové, která podle něj CDU dovedla příliš daleko do politického středu.

Velká koalice Merkelovou oslabila

Jeho nominaci tak pozorovatelé vnímají jako snahu Merkelové vyjít vstříc i vnitrostranickým odpůrcům, kteří kancléřce nyní vyčítají také to, že klíčové ministerstvo financí přenechala sociálním demokratům.

Místo resortu financí CDU obsadí ministerstvo hospodářství, v jehož čele usedne dosavadní šéf kancléřství a blízký spojenec Merkelové Peter Altmaier. V kancléřství 59letého politika nahradí pětačtyřicetiletý poslanec Helge Braun.

Po 12 letech ve funkci německé kancléřky a po zhruba 18 letech v čele CDU Merkelová oslabuje. V zářijových volbách konzervativní blok CDU/CSU zaznamenal nejhorší výsledek od roku 1949.

Merkelové se navíc nepodařilo dohodnout se na koalici se Zelenými a svobodnými demokraty (FDP), a tak byla nucena obrátit se znovu na sociální demokraty, s nimiž byla CDU/CSU u moci i v posledním volebním období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme