Schröder v Polsku o odškodnění

Německý spolkový kancléř Gerhard Schröder pokračuje ve své dvanáctidenní cestě podél hranic s Českem a Polskem. Dnes se ve Štětíně sejde s polským premiérem Jerzym Buzkem a prezidentem Alexandrem Kwasniewskim. Hovořit budou například o výplatách odškodnění polským obětem nacistických nucených prací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý spolkový kancléř Gerhard Schröder má před sebou sérii setkání s politiky sousedních zemí. V přístavním městě Štětín na severozápadě Polska se dnes sejde s tamním premiérem Jerzym Buzkem a prezidentem Alexandrem Kwasniewskim. Podle varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka bude předmětem jejich jednání i otázka výplat odškodnění polským obětem nacistických nucených prací.

Polští nuceně nasazení dostanou o 54 miliónů zlotých méně než by jim náleželo, To kvůli špatně uzavřené smlouvě mezi Nadací polsko-německého odškodnění a německou nadací pro odškodnění. Ta dává právo výměny marek na zloté určených pro výplaty německým a nikoli polským bankám. Německá strana vyměnila celou první splátku odškodného podle pro Polsko velmi nevýhodného kurzu. Polská vláda a nadace vyplácející odškodné chtějí jednat o novém znění smlouvy. Německá o tom ale nechce slyšet. Premiér Buzek by se tedy mohl snažit vyjednat alespoň určitou formu rekompenzací ztrát vzniklých převodem marek na zloté.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme