Změny ve švédské vládě. Kvůli skandálu s českými techniky rezignovali dva ministři

Švédský ministr vnitra Anders Ygeman a ministryně infrastruktury Anna Johanssonová rezignovali na své funkce v souvislosti s bezpečnostním pochybením, kvůli kterému čeští pracovníci technologické společnosti IBM získali přístup ke dvěma tajným policejním databázím ve Švédsku. Podle agentury Reuters jejich demisi ve čtvrtek oznámil švédský premiér Stefan Löfven, který zároveň jmenoval nové ministry.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský premiér Stefan Lofven | Zdroj: Reuters

Změny ve vládě přicházejí poté, co švédská opozice ve středu sdělila, že kvůli skandálu plánuje vyvolat hlasování o nedůvěře ministrům obrany, vnitra a infrastruktury.

Minulý týden média zveřejnila informace, podle kterých si švédská dopravní správa Transportstyrelsen v roce 2015 objednala u IBM údržbu počítačových sítí. Při předávce systémů ale švédský úřad nedodržel bezpečnostní postupy, takže trojice českých techniků IBM měla i bez příslušné bezpečnostní prověrky možnost přístupu ke všem uloženým datům dopravní správy včetně tajných databází.

Jedna z databází shromažďovala kriminální záznamy, druhou tvořil seznam podezřelých, kteří v mnoha případech ještě nevěděli, že jsou předmětem vyšetřování. Známky toho, že by se tajné informace dostaly mimo okruh těch, kteří k nim měli přístup, zatím zjištěny nebyly.

Bezpečnostní experti selhání kritizují a tvrdí, že díky přístupu do databází technici mohli, pokud by chtěli, veškerá data libovolně měnit či mazat. Poukazují také na to, že zájem o uložené údaje by mohl mít organizovaný zločin a také cizí státy.

Vedle Čechů získali přístup do citlivých částí švédských sítí i srbští počítačoví správci. Ti mohli přes zabezpečenou švédskou vládní síť sledovat komunikaci mezi dopravní správou a 34 dalšími švédskými vládními agenturami.

Skandál starý dva roky

Skandál je z roku 2015, na veřejnost se ale dostal až teď. V úterý ministři vypovídali před parlamentními výbory, kde především vysvětlovali, kdy se o bezpečnostním pochybení švédské dopravní správy Transportstyrelsen dozvěděli a proč informace nebyly zveřejněny dřív.

Ministr obrany Hultqvist v úterý v parlamentu řekl, že v březnu 2016 dostal informaci, že švédská tajná policie Säpo vyšetřuje počínání dopravní správy Transportstyrelsen. O podezření vůči dopravní správě věděl údajně již počátkem roku 2016 i ministr vnitra Ygeman. Ministryně infrastruktury Johanssonová a premiér Stefan Löfven ale byli o kauze informováni až letos v lednu.

„Peter Hultqvist je zodpovědný za obranu, a přestože stejně jako Anders Ygeman měl informaci o bezpečnostním pochybení a jeho velké závažnosti již v roce 2016, nesdělil to Riksdagu (parlamentu), odpovědným ministrům ani premiérovi,“ řekla na čtvrteční tiskové konferenci opozice vůdkyně křesťanských demokratů Ebba Buschová Thorová.

Hultqvist uvedl, že ve funkci zůstane, přestože mu hrozí hlasování o nedůvěře. Novým ministrem vnitra byl jmenován Morgan Johansson, který doposud působil jako ministr spravedlnosti, a novým ministrem infrastruktury se stal Tomas Eneroth, který byl dosud šéfem sociálnědemokratických poslanců ve švédském parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme