Tvůrce zahrad ve Versailles získal vliv i uznání. Jeho dílo teď připomíná výstava

Mužem roku je ve Francii zahradník. Na jeho počest vyšla řada knih, mnohé časopisy mu věnovaly samostatnou přílohu. André Le Nôtre, od jehož narození letos uplynulo 400 let, působil jako zahradní architekt Ludvíka XIV.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oranžérie ve Versailles

Oranžérie ve Versailles | Foto: Jan Rosenauer

Řada francouzských zámků se díky němu pyšní překrásnými, geometricky přesnými zahradami, které inspirovaly zahradní architekty po celém světě. Mladé generaci ale jméno André Le Nôtre mnoho neříká.

„To asi patří ke kultuře. To jméno bychom měli znát, a pokud ne, tak máme problém... Je to zahradník, přesněji zahradní architekt. Děkuji ti, Wikipedie,“ říká mladá dívka, která si jméno hbitě vyhledala pomocí chytrého telefonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O život a dílo významného francouzského zahradního architekta se zajímal zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

André Le Nôtre navrhl zahrady na zámku Vaux-le-Vicomte. Po zatčení jeho majitele Nicolase Fouqueta byl spolu s Vaubanem a Charlesem Le Brunem povolán Ludvíkem XIV. do Versailles s úkolem nakreslit plány na visuté zahrady.

Navrhoval ale i mnoho dalších zahrad, od Fontainebleau přes Saint-Germain-en-Laye až po Chantilly. Život i projekty Andrého Le Nôtre teď představuje impozantní výstava. Otevřená zůstává do února.

„Řada urbanistů se nechala inspirovat jeho nápady, a to až do dnešních dnů. Nejen na území Francie. Díky své loajalitě ke králi se stal Le Nôtre časem jeho poradcem a získal velký vliv,“ říká Patricia Bouchenot-Dechinová, která je konzervátorkou zámku ve Versailles a kurátorkou retrospektivní výstavy.

Život zřejmě nejvýznamnější zahradního architekta všech dob byl ale možná trochu nudný. „Le Nôtre neměl ženu v každém městě jako Vauban, zajímala ho především jeho práce a na ni se zcela soustředil. A pak také toužil po uznání,“ dodává Patricia. Toho se mu dostalo jak za života, což nebývá obvyklé, tak i čtyři století po jeho smrti.

Bassin de l’Orangerie a Pièce d’Eau des Suisses na zámku Versailles | Foto: Jan Rosenauer

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme