V Bílém domě se sejdou prezidenti USA a Afghánistánu

Americký prezident George Bush se dnes v Bílém domě setká s afghánským prezidentem Hamídem Karzajem. Setkání se uskuteční jen dva dny poté, kdy deník New York Times zveřejnil podrobnou zprávu o nelidském týraní afghánských vězňů americkými vojáky, při kterém přišli dva Afghánci o život. Karzaj se před schůzkou v Bílém domě pustil do nečekané ofenzívy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

V projevu na bostonské univerzitě kritizoval Západ a Spojené státy za to, že neudělali dost pro to, aby zabránili utrpení jeho lidu. Už před cestou do Ameriky oznámil, že chce vyzvat vládu ve Washingtonu, aby vydala jeho zemi všechny afghánské vězně bez ohledu na to, zda je drží v Afghánistánu nebo na Guantánamu.

Karzaj také řekl, že bude požadovat, aby Američané své budoucí operace v Afghánistánu koordinovali s jeho vládou. Washington kritizuje Kábul, že nedělá dost pro zastavení rostoucí produkce afghánského opia. Podle Hamída Karzaje jeho kabinet zničil 30 procent makových polí a selhání na zbytku území přičetl na vrub mezinárodního společenství.

Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme