V Mnichově začíná dvoustý ročník pivařského Oktoberfestu

Bavorská metropole od dnešního dne patří pivním slavnostem. Tradiční Oktoberfest se letos nese v duchu dvousetletého výročí. U příležitosti svatby Ludvíka Bavorského a Terezie Sasko-Hildburghausenské se konala před dvěma sty lety lidová veselice poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historický průvod před zahájením Oktoberfestu v Mnichově | Foto: Klára Stejskalová

Mnichov se oblékl do bílo modré. Národní bavorské barvy zdobí okna, tramvaje, vozy metra. Už ve 12 hodin zazní tradiční Ozaptf is! Je naraženo! Této cti se každoročně dostává starostovi Mnichova.

„Vždy, když ta slova zazní, tak nám všem spadne kámen ze srdce a řekneme si , teď už to poběží jako obyčejná práce. Je to obrovský moment,“ říká majitel nejstaršího stanu na tereziánské louce Peter Schottenhamel.

V loňském roce se na Oktoberfestu vypilo 6,9 milionu litrů piva. Letos poprvé si návštěvníci ve stanech nezapálí, mnohé pivovary ale připravily pro své hosty venkovní zahrádky. Letos smočí během následujících dní rty do zlatavého moku na šest milionů návštěvníků.

Odvrácenou stranou největších pivních slavností světa je alkoholismus

Odvrácenou stránkou Oktoberfestu je ale alkoholismus. Nadměrná spotřeba alkoholu se podle pořadatelů týká především mládeže.

„Někdy se Oktoberfestu přezdívá největší legalizovaná drogová scéna na světě,“ přiznává mnichovský radní Hep Monatzeder.

Ale alkohol u mládeže je celospolečenský fenomén. Mnozí návštěvníci skončí během Oktoberfestu v provizorní nemocnici. Většinu z těch, kteří se opijí přes míru, tvoří mladí mezi 18-24 lety, třetina z toho jsou dívky. Většinu z těch, kteří se opijí přes míru, tvoří mladí mezi 18-24 lety, třetina z toho jsou dívky.

„Vloni jsme ošetřili 8800 pacientů, ale z toho skutečnou pomoc potřebovala necelá polovina. Nejde jen o potíže vyplývající z přebytku vypitého alkoholu, takových je jen kolem sedmi set, což z 6 milionů návštěvníků není tak moc,“ soudí doktor Gisbert Frühauf.

Klára Stejskalová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme