Za ekologickou havárií v Maďarsku je zřejmě lidská chyba

V oblasti u maďarského města Ajka severně od Balatonu, kterou zaplavilo kontaminované červené bahno, pokračují rekonstrukční práce. Zároveň se vyšetřuje odpovědnost hliníkárny za havárii. Místní obyvatelé tvrdí, že nádrž s červeným bahnem prosakovala už delší dobu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protržená hráz odkalovací nádrže u města Ajka

Protržená hráz odkalovací nádrže u města Ajka | Zdroj: ČTK

Záchranáři, vojáci a pracovníci hliníkárny se soustřeďují na dvě obce, které byly nejvíce poškozené. V noci začali do potoků a řek ve vymezeném prostoru sypat sádru a umělé hnojivo, které neutralizují vysokou zásaditost. Chtějí tak zabránit úniku kontaminace do Dunaje, který není daleko.

„Hydroxid sodný se sádrou reaguje špatně a nejsem si jistý, jestli dochází ke snížení pH. Spíše může jít o navázání rozpustných těžkých kovů ve vodě na sádru, aby neohrožovaly podzemní vodu a vodu všeobecně,“ domnívá se Petr Soudek z laboratoře rostlinných biotechnologií, která se zabývá i odstraňováním následků ekologických katastrof.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek pro Svět o osmé Rádia Česko z místa ekologické katastrofy v Maďarsku

Rovněž stále pátrají ve vrstvě bahna po třech nezvěstných osobách. Dva další pohřešovaní lidé se již objevili. Kromě čtyř mrtvých nebezpečná látka desítky dalších zranila. Přibližně devadesát osob bylo hospitalizováno s chemickými popáleninami.

Navzdory tvrzením vedení továrny na výrobu oxidu hlinitého varují úřady před škodlivostí červeného bahna a přijímají všechna opatření, která by zabránila rozšíření kontaminace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Soudek z laboratoře rostlinných biotechnologií v rozhovoru pro Rádio Česko o likvidaci ekologické katastrofy v Maďarsku

Kvůli dešti se nemůže do oblasti dostat těžká technika. Pršelo celou noc, což je dobré proto, že se kontaminovaná látka nevysuší a prach ji nemůže rozvířit, ale déšť komplikuje záchranné práce.

Likvidační týmy dnes bahno nakládají do kontejnerů a odvážejí do areálu hliníkárny, kde ho hodlají neutralizovat, protože obsahuje louh s pH až 13, což je trojnásobek normálu.

„Louh je velmi žíravá látka, která neškodí jen člověku, ale také přírodě. Bude trvat mnoho let, aby v oblasti opět vyrostly nějaké rostliny,“ říká Soudek.

Půda bude podle něho hluboce kontaminovaná. Při podobné havárii ve Španělsku blízko Sevilly v roce 1998 prý byla kontaminace naměřena až do 25 centimetrů. Revitalizační práce tam probíhají dodnes.

Maďarské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že odstranění následků katastrofy, která postihla území o velikosti čtyřiceti kilometrů čtverečních, bude trvat nejméně rok a bude vyžadovat technickou a finanční pomoc Evropské unie.

Lidé se bojí trvalých následků

Obyvatelé nejvíce zasažené obce Kolontár vyhlásili na dnešní den smutek. Lidé se nechtějí vrátit do svých domovů, domnívají se, že je již nikdy úplně nevyčistí. Stejně tak se obávají navždy znečištěné půdy.

Hliníkárna, která svoji vinu na katastrofě popírá, dala zatím každé poškozené rodině sto tisíc forintů, což je zhruba deset tisíc korun.

Maďarská vláda vyhlásila stav nouze, což znamená, že všechna odškodnění na sebe bere stát a pak to vyúčtuje viníkovi. Aktivní jsou charity, církevní i občanské společnosti, které organizují sbírky.

Po večerní schůzce vládního koordinačního výboru premiér Viktor Orbán naznačil, že nejpravděpodobnější příčinou byla lidská chyba.

Gregor Martin Papucsek, Ondřej Černý, Lucie Maňourová, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme