Zahraniční média hodnotí Klause rozporuplně. Píší o hořkém loučení i odchodu se vztyčenou hlavou

Václav Klaus prožívá poslední hodiny v prezidentském úřadě a čeští novináři přinášejí řadu komentářů i analýz jeho funkčního období. Změny na Pražském hradě si všímají i média v okolních zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus na tiskové konferenci na které uvedl knihu Rok desátý | Foto: Filip Jandourek

„Václav Klaus odchází zneuctěný,“ stojí na webu slovenského deníku SME. Vyznamenání od slovenské hlavy státu a obžaloba z velezrady jsou podle komentáře nedůstojnými tečkami za jednou z nejinspirativnějších politických kariér ve střední Evropě.

Naopak podle řady ruských komentátorů odchází Václav Klaus se vztyčenou hlavou. Podle serveru rozhlasové stanice Golos Rossiji nemůže ani obvinění z velezrady zastínit vše dobré, co přineslo jeho působení v prezidentské funkci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaromír Marek, berlínská zpravodajka Klára Stejskalová a pařížský zpravodaj Jan Šmíd zjišťovali, jak hodnotí zahraniční média působení Václava Klause na Pražském hradě

Server listu La Libre Belgique se loučí titulkem „Na shledanou černému princi“ a vypočítává škody, které Klaus způsobil během deseti let ve funkci obrazu České republiky. Zmíněn je také jeho věčný boj s předchůdcem Václavem Havlem.

V Německu se za desetiletým působením Václava Klause ohlíží většina deníků. Portál časopisu Stern si všímá především obžaloby z velezrady.

Ve Weltu novinář Hans-Jörg Schmidt bilancuje pod titulkem „Hořké loučení euroskeptika Václava Klause“ léta, která Klaus strávil na Pražském hradě. Na otázku, zda se končící hlava státu opět vrátí do politiky, cituje Jiřího Pehe. Podle toho se Klaus zdiskreditoval natolik, že už to není možné.

List Tageszeitung uzavírá článek o odkazu Václava Klause slovy dalšího českého novináře Luboše Palaty, že po Klausovi zůstane jen krátké video na YouTube s ukradeným chilským perem.

Kritik EU, tvůrce politiky i chilské pero. Politici a osobnosti hodnotí 10 let Klause na Hradě

Číst článek

Francouzská média se o odcházejícím prezidentovi zmiňovala naposledy v souvislosti s obviněním z velezrady, ukončení jeho funkčního období si vůbec nevšímají.

V uplynulých letech se o Klausovi ve Francii psalo především v souvislosti s vydáním francouzské verze knihy Modrá, nikoli zelená planeta. Jeho euroskeptické postoje v médiích příliš propírány nebyly.

Deník Le Figaro ale dříve upozornil, jak Václav Klaus okamžitě ukončil rozhovor s redaktorkou listu Stéphane Kovacsovou poté, co mu připomněla, že se stal prezidentem díky podpoře komunistů.

Jan Šmíd, Klára Stejskalová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme