Země Visegrádské čtyřky by mohly mít v některých státech své velvyslance v jedné budově

Země tzv. Visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, uvažují o tom, že měly v budoucnu společná velvyslanectví. Čtyři velvyslanci by se tak sešli pod jednou střechou. Jde hlavně o úspory za provoz budov. S nápadem přišel český ministr zahraničí Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní visegrádský fond

Všechny země totiž musejí kvůli hospodářské recesi zavírat svá zastoupení především v některých asijských a afrických státech. Jejich spolupráce by umožnila udržet si v řadě oblastí diplomatické mise.

Nápad ministra zahraničí Jana Kohouta se podle něj setkal s pozitivní reakcí v ostatních visegrádských státech.

"Nebude se jednat o ambasádu společnou s jedním velvyslancem společným pro všechny. To ani nejde. Ale jednalo by se o spolupodílení se na provozu některé budovy, kde bychom měli svého diplomata a měli tam zajištěnou svoji politickou, konzulární i obchodní přítomnost. Zároveň bychom se podíleli na nákladech, které jsou s takovým provozem spojeny," vysvětlil ministr Kohout.

Jeho nápad je prý už ve fázi srovnávání seznamů misí určených ke zrušení, aby se vybralo, kde která země zůstane a ostatní půjdou pod její střechu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme