komíny

|Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

Závady na komínech způsobují až třetinu požárů. Vlastník je povinen se o něj starat

Loni během topné sezony hořelo více než 770 komínů, ukazují údaje Hasičského záchranného sboru. Většinu požárů způsobilo vznícení sazí. Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles. A to by lidé neměli podceňovat. Obzvlášť když si povšimneme, že podle informací hasičů jsou dvě třetiny úmrtí při požárech právě v domácnostech.

|Stanislav Janalík |Regiony

Kominíci z Moravskoslezského kraje mají víc práce než v předešlých letech. Předpisy jsou přísnější

Lidé z Moravskoslezského kraje podle kominíků zaspali s přípravami na topnou sezonu. Kvůli klesajícím teplotám chtějí na poslední chvíli vyčistit komín nebo kotel. Hlavně v posledních týdnech se hlásí o služby specialistů i lidé, kteří nechali komín nebo i kotel bez kontroly třeba i deset let. Bojí se hlavně zpřísněných předpisů a větší kontroly lokálních topenišť. Teď si ale musejí počkat, kominíci mají i na několik týdnů plno.

|Václav Plecháček, msk |Regiony

Pozor na mrtvé ptáky a vosí hnízda. Revize komínu je ideální před topnou sezonou

Předpis o požární bezpečnosti hovoří jasně: Každý komín připojený k funkčnímu kotli na vytápění musí alespoň jednou za rok zkontrolovat kominík. Týká se to rodinných a bytových domů, ale také chat a chalup. Lidé za kontrolu zaplatí několik stovek korun, často tak ale ochrání dům před požárem. V létě mají přitom kominíci téměř stejně práce jako v zimě.

|Martin Knitl |Regiony

Opavští středoškoláci bojují se smogem, fotky kouřících komínů zveřejní na internetu

Opavští středoškoláci vzali do vlastních rukou boj se smogem. S vlastnoručně vyrobenými letáky obcházejí majitele domků a snaží se jim vysvětlit, že za prach ve vzduchu si mohou obyvatelé města do značné míry sami. Do svých mobilů sbírají fotografie nejvíce kouřících komínů a ty pak zveřejní na internetu. Do bitvy se smogem se pustili spolu s učiteli a za tento nápad dotažený do konce získali už několik ocenění.