Morava

| ČTK |Regiony

Teplotní rekordy padaly v Česku i ve středu. Nezvykle teplo má být až do konce týdne

V České republice dál padají teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku, kde naměřili 23,4 stupně Celsia. Na webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Středeční nejvyšší teplota překročila úterní maximum z Žatce, které činilo 22,8 stupně. Počet rekordů na meteorologických stanicích měřících déle než 30 let byl ve středu ale výrazně nižší než v úterý- 24 oproti úterním 76.

|Jana Klementová |Zprávy z domova

Česko v neděli zasáhnou velmi silné bouřky, doprovodí je kroupy a přívalové deště

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. V neděli zasáhnou celé Česko. Na východě budou velmi silné, doprovodí je přívalové deště s dvoucentimetrovými kroupami a silný vítr. Výstraha platí pro všechny kraje. Od nedělní osmé hodiny ranní hrozí silné bouřky hlavně v jižních Čechách, na Pardubicku, Vysočině a Rychnovsku. Po obědě se bouřky přesunou dál na východ.

|Tea Parkanová |Regiony

Na Moravě vysadí sazenici Stare trty, nejstaršího keře vinné révy na světě

V moravském Archeoskanzenu Modrá dnes vysadí vzácnou sazenici nejstarší vinné révy světa. Česko má tu čest, že dva její potomci už rostou v zahradách Pražského hradu a jeden v Cerekvici nad Bystřicí v Královéhradeckém kraji. Mateřský keř opečovávají ve slovinském Mariboru, a přesto, že je mu už zhruba 450 let, pořád ještě dává velké šťavnaté hrozny. Není jich mnoho a vyrobit se z nich dá jen několik desítek litrů vína.

|Stanislav Vintr, Monika Tomášková |Výtvarné umění

Betlém řezbáře Beneše se rozrostl o písničkáře Kryla i loštickou starostku

Jiří Kajínek, Karel Kryl nebo Pavel Novák ve společnosti „tykadlového řidiče" Romana Smetany. Pro veřejnost se otevírá unikátní dřevěný betlém řezbáře Jaroslava Beneše v Lošticích na Šumpersku. Ten kromě tradičních křesťanských postav zachycuje i skutečné obyvatelé Loštic nebo osobnosti z celé Moravy. Beneš betlém každý rok doplňuje o nové figurky, letos už jejich počet dosáhl tří stovek.