Slezská univerzita

|Martin Knitl |Vesmír

Mapa hvězdáren má další značku. Opavská univerzita představila vlastní vědeckou observatoř

Pozorování hvězd, to už nejsou dlouhé hodiny o samotě u dalekohledu. Astrofyzika se za poslední roky velmi změnila. Zkoumat vzdálené galaxie můžete na vědecké úrovni třeba doma v obýváku. Právě takovou úplně novou observatoř v úterý představila Slezská univerzita v Opavě. Hvězdárna se nachází přímo na střeše jedné z fakult.

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Další nepravda? Zeman označil muže za věčného studenta, omladil ho o 15 let. Červenotrenýrkář, napsal Ovčáček

Když prezident mluvil se studenty Slezské univerzity v Opavě, šlo o klidnou debatu. I ve chvíli, kdy jeden z nich zvedl nad hlavu červené trenýrky, zachovala hlava státu klid a reagovala bonmotem o tom, že dotyčný přišel do sálu „naostro“ a pan prezident se bojí, že mu bude chladno. O den později se ale Miloš Zeman k muži vrátil na tiskové konferenci a označil ho za „věčného studenta, jemuž je 38 let“. Česká televize toto tvrzení však v pořadu 168 hodin vyvrátila: Maxmiliánu Kubnému je 53 let a před opavskou univerzitou navštěvoval školu naposledy před 25 lety.

|Martin Knitl |Regiony

Slezskou univerzitu v Opavě čeká rekonstrukce, naplánovaná je i přístavba pro knihovnu

Knihovna je pro každou univerzitu naprosto klíčovým místem. Pokud pro ni vysoká škola nemá vhodné prostory, jsou menší knihovny roztroušené, a to vede k mnoha komplikacím. Právě taková úvaha byla na začátku největší stavební akce v dějinách opavské Slezské univerzity. Díky rekonstrukci a přístavbě jedné velké knihovny se k nepoznání změní jedno z historických opavských náměstí.

|Michal Schoffer, Matěj Skalický |Regiony

Propuštění učitelé Slezské univerzity se chtějí soudit

Slezská univerzita se zbavuje učitelů cizích jazyků. Jde o další krok Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, která už nechce kvůli úsporám nabízet svým studentům v rámci běžné výuky ruštinu, francouzštinu a španělštinu. Propuštění učitelé se ale chtějí bránit u soudu. Tvrdí, že škola porušuje zákon. Postup karvinské fakulty se nelíbí ani ministerstvu školství.