NASA letos podruhé publikovala fotografii opavské univerzity. Autor ji pořídil u nádrže Seč

Úřad americké vesmírné organizace NASA ve čtvrtek publikoval letos už druhý snímek Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě, tentokrát pořízený z českého území. Autorem fotografie nazvané Mars in Taurus (Mars v Býku) je Petr Horálek, který uvedl, že snímek vznikl u Sečské přehrady na Chrudimsku v době vládní koronavirové uzávěry.

Opava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na fotografii je hvězdné pole v souhvězdí Býka a Persea | Zdroj: Slezská univerzita v Opavě

Na fotografii je hvězdné pole v souhvězdí Býka a Persea, jemuž dominuje jasná planeta Mars, kterou doplňují hvězdokupy Plejády a Hyády, mlhovina Kalifornie a oblaky mezihvězdné látky.

OBRAZEM: Podívejte se na první barevné snímky z Marsu, které zachytilo vozítko Perseverance

Číst článek

„Snímek upozorňuje na skutečnost, že právě dnes, 4. března 2021, 26 minut po půlnoci, byla planeta Mars úhlově nejblíže k hvězdokupě Plejády na dalších 17 let,” uvedl Horálek.

Období současných protiepidemických omezení tráví na chatě v Seči-Ústupkách, z jejíhož pozemku snímek pořídil. Použil plnoformátovou zrcadlovku se světelným objektivem umístěnou na lehké montáži upevněné na fotografickém stativu.

Před objektiv nasadil speciální filtr pro odfiltrování nežádoucího světelného znečištění. Nasnímal 63 minutových expozic, které pak matematicky složil do jednoho snímku, aby potlačil nežádoucí šum, a dalšími sofistikovanými úpravami zvýraznil objekty vzdáleného vesmíru.

Co pozorovat z domova?

Noční obloha nyní podle Horálka nabízí hned několik zajímavých jevů i objektů pozorovatelných prakticky i z pohodlí domova.

„Jde o jasné hvězdy a hvězdokupy, které se nachází na zimní obloze v okolí souhvězdí Orionu nebo právě v tomto měsíci dobře viditelné zvířetníkové světlo. Těmi nejvýraznějšími jsou hvězdokupy v souhvězdí Býka - Hyády a Plejády, které jsou viditelné pohodlně volným okem i z větších měst,” uvedl Horálek. V této oblasti se právě v tomto období nachází také planeta Mars.

Jde o 28. Horálkův snímek, který NASA vybrala jako fotografii dne. „Zároveň jde o 16. snímek dne NASA, který vznikl na území České republiky, a z toho šestý snímek pořízený u Sečské přehrady,” dodal Horálek.

Počátkem ledna úřad NASA publikoval snímek opavské univerzity, který vznikl loni v prosinci během expedice do Chile za úplným zatměním Slunce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme