Při demokratizaci Československa v roce 1989 neprocházel transformací pouze politický systém. Musela nastat také transformace ekonomického systému. Od jejího startu uběhlo 30 let.
Čína by měla koncem roku podle Evropské komise získat status tržní ekonomiky. Komise podle svého vyjádření přijímá argument Pekingu, že Čína má na uznání právní nárok. Brusel ale zároveň navrhne, aby unie mohla chránit evropské firmy před případnou nekalou konkurencí z Číny mnohem silněji než dosud.
Česká republika zatím neuzná Čínu jako tržní ekonomiku. Po jednání s čínským premiérem to uvedl český předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD. Česko bude podle něj v této otázce postupovat ve shodě s Evropskou unií.
Čína není podle europoslanců tržní ekonomika. Přesto koncem roku nejspíš asijský hospodářský gigant u Světové obchodní organizace status tržní ekonomiky získá. Evropské unii tím výrazně omezí možnosti, jak chránit své výrobce před čínským dovozem. Problém se týká hlavně oceláren, včetně těch českých. Čína totiž stojí za polovinou světové výroby oceli. Celkově je tak podle odhadů Evropské komise v ohrožení přes 180 tisíc pracovních míst.
Prezident Václav Klaus končí dvoudenní návštěvu Slovenska. Dnes měl na programu setkání se slovenským premiérem a s primátorem Bratislavy. Dostal také cenu od Sdružení slovenských podnikatelů. Především za to, že v Československu razantně prosadil přechod na tržní ekonomiku.