Dreamlinery stále nelétají. Aerolinky ruší stovky pravidelných linek

Zastavení provozu letadel Boeing 787 Dreamliner způsobuje problémy leteckým společnostem. Japonská letecká společnost All Nippon Airways dnes oznámila, že do konce týdne zruší dalších 120 domácích a dvě desítky mezinárodních letů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dreamliner uletí na jedno natankování více než 15 tisíc kilometrů | Foto: Jaroslav Skalický

Kdy se dreamlinery dostanou zpátky do vzduchu, odborníci zatím neumí odhadnout.

Letečtí experti zatím jen vyloučili, že by za požárem baterie letadla Boeing 787 japonské společnosti Japan Airlines na bostonském letišti bylo příliš vysoké napětí.

Boeing 787 Dreamliner patří k nejmodernějším letadlům v současnosti. Komerčně létají necelý rok. V poslední době se ale potýkaly s řadou závad – explozí baterie a následného požáru, únikem paliva nebo s problémy s elektronikou a prasklým sklem. V provozu je zatím 49 letadel Dreamliner. Nejvíce jich mají japonské společnosti. Zakázky má Boeing na více než 800 těchto typů letadel. Katalogová cena letadel činí 150 až 207 milionů dolarů.

Právě kvůli problémům s bateriemi řada zemí zastavila provoz letadel, objevily se totiž také u stroje japonské letecké společnosti All Nippon Airways, který musel nouzově přistát.

Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě proto dál hledá příčiny problémů. Například chce prověřit systém dobíjení baterií.

Baterie tak zůstávají zásadním problémem, který ohrožuje bezpečnost letů.

I samotná firma Boeing na svých webových stránkách uvádí, že dreamlinery znovu odstartují, až se vyřeší problémy s bateriemi.

Zároveň společnost nesouhlasí s tvrzením mnoha odborníků o chybě v koncepci letadla.

Podle nich baterie kolabovaly proto, že letadlo potřebuje asi pětkrát víc elektřiny než jiná letadla, protože jeho řízení je postaveno na elektřině místo dosud požívaných hydraulických systémů. Boeing uvádí, že baterie prošly testy, které trvaly přes milion hodin.

Zrušení zhruba 140 letů letecké společnosti ANA se dotkne 18 tisíc cestujících | Foto: Reuters

Aerolinky musí rušit spoustu pravidelných linek, jen na část z nich totiž mohou nasadit místo dreamlinerů jiná letadla. Zrušení zhruba 140 letů, které teď oznámila japonská ANA, se dotkne 18 tisíc cestujících.

Žádná společnost zatím neoznámila, jak vysoké jsou její ztráty kvůli zastavení provozu dreamlinerů.

Polská společnost LOT zvažuje, že bude požadovat po Boeingu kompenzaci. Její Dreamliner stojí v Chicagu, kde ho zastihlo rozhodnutí amerického Federálního úřadu pro letectví, který jako první lety Boeingu 787 zastavil.

Grafický profil letounu Boeing 787 Dreamliner | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme