Autor

Eva Ziliziová

* v Karlových Varech v srpnu, maďarským rodičům 

Při samostatné přípravě a moderaci zpravodajských relací využívám zvukového materiálu Českého rozhlasu, České televize a zpracovávám informace z agentur. 

Rozhlas nahradil mou dřívější profesi, není jí ostatně zas tak vzdálený. Po DAMU jsem řadu let hrála na oblasti divadlo, a moc ráda. Teď po řadě let v rádiu jsem se dopracovala k podobnému vztahu k lidem v budově na Vinohradské třídě a k přípravě a interpretaci zpráv. 

RSS autora

Články autora

|Eva Ziliziová, Ondřej Houska, Zdeněk Strnad |Ekonomika

Podle OECD ohrožuje světovou ekonomiku krize eurozóny a recese

Oživování světové ekonomiky ohrožuje krize v eurozóně. Prohlásil to hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Pier Carlo Padoan k dnešní globální ekonomické prognóze. Nová předpověď OECD, podobně jako její listopadová předchůdkyně čeká, že letos ekonomika vyspělého světa mírně zpomalí růst a příští rok díky příznivému vývoji ve Spojených státech a Japonsku zesílí.

|Eva Ziliziová, Ivan Kytka, Jan Cigánik |Zprávy ze světa

Británie zažije 'převratnou' novinku. Televizní debatu politiků

Skoro týden co týden, před volbami ještě častěji, se čeští politikové přou v televizních debatách. Ve Spojených státech televizní duely už léta výrazně ovlivňují rozhodování o příštím prezidentovi. Ale v Británii, kde parlamentní volby proběhnou 6. května, donedávna neměly televizní debaty tradici. Teprve letos Británie zažije první takovou diskusi v americkém stylu. Má běžet ve čtvrtek.

|Eva Ziliziová, Jan Piroch |Zprávy ze světa

V Pákistánu začal soud s organizátory teroristických útoků v Indii

V pákistánském Ráwalpindí si sedm mužů vyslechlo obvinění z terorismu. Soud se sešel za přísných bezpečnostních opatření v místním vězení Adiala. Podle žalobců se obvinění podíleli na přípravě loňských útoků v indickém městě Mumbai. Došlo k nim právě před rokem. Zahynulo tehdy 174 lidí, včetně devíti přímých pachatelů útoků.

|Marián Vojtek, Ondřej Černý, Eva Ziliziová |Zprávy z domova

Na Galerii Rudolfinum bude dohlížet vědecká rada

Na výstavní program a dramaturgii Galerie Rudolfina by měla dohlížet vědecká rada jmenovaná Vladimirem Darjaninem. V diskusním pořadu Studio Česko to potvrdil ředitel Galerie Rudolfinum, kurátor Petr Nedoma. Po patnácti letech v řídící funkci ho chtěl nový šéf České filharmonie, pod níž Galerie Rudolfinum spadá, odvolat. Nedoma ale díky tlaku veřejnosti ve funkci zůstává minimálně do konce letošního roku. Může tak dokončit výstavní program, který měl připravený. UVNITŘ ČLÁNKU: AUDIO

|Eva Ziliziová |Zprávy z domova

Oheň si vyžádal dva mrtvé na Táborsku

Dvě oběti si vyžádal ranní požár chatky v Táboře. Podle operačního důstojníka jihočeských hasičů totožnost lidí zatím neznají, a příčinu požáru vyšetřují. Chatka v lokalitě Parkány začala hořet kolem půl druhé, na místě zasahovaly dva hasičské sbory, kterým se povedlo požár rychle uhasit.

|Eva Ziliziová, Vilém Janouš, Tomáš Medek |Zprávy z domova

Tlustý zřejmě odvolá svého náměstka Janotu

Náměstek ministra financí pro rozpočet Eduard Janota ve své funkci zřejmě končí. Ministr financí Vlastimil Tlustý z ODS dnes řekl, že ho s největší pravděpodobností odvolá. Janota se o odvolání podle svých slov už telefonicky dozvěděl. Důvodem odvolání je jeho kritika inzerátů, jejichž prostřednictvím úřad v posledních dnech informoval o výši veřejného dluhu.

|Milan Kopp, Eva Ziliziová |Sport

Čeští fotbalisté prohráli s Ghanou 0 : 2

Čeští fotbalisté nezvládli druhý zápas na světovém šampionátu. Po špatném výkonu podlehli 0:2 Ghaně, když inkasovali vůbec nejrychlejší gól tohoto mistrovství. K brance Gyana ze druhé minuty přidal 10 minut před koncem druhou trefu Muntari, Ghana ještě navíc neproměnila penaltu a zápas nedohrál vyloučený Tomáš Ujfaluši, který tak ve čtvrtečním utkání proti Itálii nemůže nastoupit. Hrát nebude moci ani útočník Lokvenc, potrestaný druhou žlutou kartou.