Španělská vláda letos neudělí cenu býčích zápasů. Důvodem je znepokojenost občanů z mučení zvířat

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo letos neudělit národní cenu býčích zápasů a chce ji úplně zrušit. Ministr kultury už nechce tuto zábavu podporovat veřejnými penězi. Vysloužil si tak ale ostrou kritiku nejen svých kolegů v politice.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo letos neudělit národní cenu býčích zápasů (ilustrační foto)

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo letos neudělit národní cenu býčích zápasů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Španělské ministerstvo kultury cenu letos neudělilo a začalo pracovat na tom, aby ji odstranilo ze seznamu národních cen. Těch je celkem 30 za různé kulturní aktivity, například poezii, hudbu, divadlo, dětskou literaturu a podobně.

Většina z nich vznikla v 70. a 80. letech. Cena za býčí zápasy je ze všech nejmladší. Poprvé se udělila v roce 2013, několik let po první ceně za komiks.

‚Pedro, zůstaň, jsme s tebou!‘ V Madridu protestovaly tisíce lidí proti demisi španělského premiéra

Číst článek

Kromě toho, že to není dlouholetá tradice, ministr kultury Ernest Utrasun argumentoval tím, že tradice se vyvíjejí a pořád víc Španělů znepokojuje mučení zvířat, a není proto důvod ocenění financovat ze státního rozpočtu.

Rozhodnutí kritizovala nadace Toro de Lidia, jedna z nejvlivnějších organizací v oblasti býčích zápasů. Označila to za cenzuru. Vzkázala, že když cenu zruší ministerstvo, bude udělovat vlastní.

Dále se ozvali hlavně regionální politici z konzervativní lidové strany. Ti ministrovi vzkázali, ať řeší skutečné problémy svého resortu. I oni se rozhodli, že cenu začnou udělovat sami, a to na úrovni svých regionů. V regionu Kastilie La Mancha se k nim přidali i ministrovi socialističtí spolustraníci.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme