'Náš Václav Havel.' České osobnosti vzpomínají na zesnulého prezidenta v nové knize rozhovorů

V Praze pokřtili knihu Náš Václav Havel, složenou z rozhovorů, které se známými osobnostmi české společnosti vedli novináři Jan Dražan a Jan Pergler. Zachycené rozmluvy se týkaly především Václava Havla, ale i nejpodstatnějších okamžiků československé a české historie posledního půlstoletí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křest knihy Náš Václav Havel autorů Jana Dražana (vpravo) a Jana Perglera se uskutečnil 17. listopadu v Praze. | Zdroj: ČTK

Kniha rozhovorů byla představena ve výroční den začátku sametové revoluce, která z někdejšího disidenta Havla rychle udělala prezidenta.

"Když jsme připravovali knihu, měli jsme pocit, že se chceme přihlásit k odkazu Václava Havla, a říct, že je to náš hrdina. Pro nás Václav Havel zůstává největší postavou českých, československých i světových dějin a chtěli jsme mu takto poděkovat," řekl Jan Pergler. "Vybrali jsme si 29 postav, které nějakým způsobem byly s Václavem Havlem delší dobu než my, ptali jsme se jich, jaký Václav Havel byl a jaký je jeho odkaz," uvedl.

Bratříček Karel. Kryl půjčil režisérce na studia, novým dokumentem mu teď splatila dluh

Číst článek

Knihu doprovodil portrétními fotografiemi Ondřej Němec, který se s Havlem znal velmi dobře od mládí. Někteří z respondentů se dnešního křtu také zúčastnili, byli mezi nimi kardinál Dominik Duka, architekt Miroslav Masák, Havlův tajemník Vladimír Hanzel, textař a příští prezidentský kandidát Michal Horáček, bývalý politik Alexandr Vondra, Luboš Dobrovský, Fedor Gál či Jitka Vodňanská.

Respondenti v knize vzpomínají na Havla jako na prezidenta, kamaráda, disidenta i šéfa. Kaleidoskop vzpomínek mapuje období od 60. let, kdy se Václav Havel začal objevovat na veřejnosti jako dramatik a intelektuál, přes 70. a 80. léta, kdy se stal neformálním lídrem disentu, přelomový rok 1989 a jeho nezastupitelnou roli v sametové revoluci. Kniha sleduje také 13 let působení na Hradě i jeho poslední dny na Hrádečku v roce 2011.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme