Nový slovenský rekord v dohlednosti. Z Kráľovy hoľe bylo vidět na 310 kilometrů vzdálené rumunské vrchy

V sobotu 8. února byl podle Slovenského hydrometeorologického ústavu překonán rekord v dálkovém pozorování ze slovenského území. Polskému pozorovateli Michałovi Skibovi podařilo z Nízkých Tater zachytit rumunské Apusenské vrchy, čímž poprvé překonal vzdálenost 300 kilometrů.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský fotograf byl z Nízkých Tater schopen zachytit rumunský vrcholek ve vzdálenosti necelých 310 kilometrů (ilustrační foto) | Foto: Vladimir Cuvala / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Polskému fotografovi se podařilo pořídit snímek Apusenských vrchů z vrcholku Kráľova hoľa, které se od rumunského pohoří nachází ve vzdálenosti 309,6 kilometrů.

Jedná se tak vůbec o historicky první pokoření hranice 300 kilometrů při dálkovém pozorování jak z území Slovenska, tak nejspíš i z prostoru celé střední Evropy, jak uvádí Slovenský hydrometeorologický ústav v příspěvku na facebooku, odkazující se také na článek webu Naobzore.net.

Předchozí maximum bylo zaznamenáno pouze před necelým měsícem, kdy byla zaznamenána viditelnost na dálky 285 kilometrů a to z Ostredku ve Velké Fatře do Alp.

„Je zajímavou shodou okolností, že se v průběhu necelých šesti týdnů podařilo uskutečnit tato rekordní pozorování, o která se dálkoví pozorovatelé předtím pokoušeli dlouhé roky,“ dodává ústav příspěvku.

Pořízené fotografie si můžete prohlédnout zde.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme