Mezi Čechy roste oblíbenost obytných aut a karavanů. Loni se jich prodalo nejvíce za posledních 10 let

Vzal s sebou jen nezbytnosti: vodu, jídlo a oblečení. Sedl do obytného auta jménem Rosinanta a vydal se v roce 1960 napříč Spojenými státy. Na spisovatele Johna Steinbecka dnes moderní automobiloví nomádi nedají dopustit. Kouzlo cestování ve vlastním pojízdném domově čím dál častěji láká i Čechy. Každým rokem si půjčují nebo rovnou kupují stále víc obytných aut i karavanů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karavan (ilustrační foto)

Karavan (ilustrační foto) | Foto: Olga Štrejbarová | Zdroj: Český rozhlas

Přestavby dodávek na cestovní domy na čtyřech kolech dělá třeba i ve spolupráci s jinými firmami řada automobilek. Přímo ve velkých obytných vozech se pak nejenom vyspíte, ale i umyjete. A Češi na takový způsob cestování slyší.

„Když vyjedete do zahraničí nebo po České republice ve svém vlastním nebo případně půjčeném obytném vozidle, tak víte, že tam máte svoji domácnost, můžete nerušeně využívat i volnočasové aktivity v místě pobytu,“ říká Radiožurnálu za Sdružení dovozců obytných vozidel Jan Bízik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chystáte se na dovolenou a obyčejným autem svou domácnost k moři nepřevezete? Můžete si zkusit půjčit nebo rovnou koupit obytný vůz. Natáčel o nich Matěj Skalický

A tak si lidé obytná auta a karavany nejenom čím dál častěji půjčují, ale hlavně i kupují. „Za rok 2017 se celkem prodalo 1766 obytných vozidel. Nárůst oproti roku 2016 byl o 1,03 procenta,“ přidává Bízik.

To se může zdát málo, ale prodeje obytných aut a karavanů rostou neustále a loni se jich v Česku prodalo vůbec nejvíc za posledních 10 let.

Možné snížení mýtného?

Ještě větší rozvoj cestování ve vlastním autě by podle Bízika mohlo přinést snížení mýtného pro obytné vozy nad 3,5 tuny. Jejich řidiči teď musí v Česku za dálnice a silnice první třídy platit stejně jako některé náklaďáky.

„Ušetřili by řádově i tisíce korun. Například z Prahy do Břeclavi za současných podmínek zaplatíte kolem 2 500 korun. Kdybyste jeli jako autobusák, tak byste zaplatili něco kolem 500 korun,“ dodává Jan Bízik ze sdružení dovozců obytných vozidel.

Ministerstvo dopravy ale na dotaz Radiožurnálu odpovědělo, že mýto pro velké obytné vozy zatím měnit nebude.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme