Hanzelka se Zikmundem přesně před 70 lety vyrazili na první cestu. Projeli Afriku a Jižní Ameriku

Zažili toho víc, než si i dnes mnozí dokáží jen představit. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund projeli skoro celý svět a své cestovatelské zážitky předávali lidem doma na stránkách novin a časopisů, v rozhlasových reportážích a filmových dokumentech. Právě před 70 lety, 22. dubna 1947, se nerozlučná dvojice H+Z vydala na svou první cestu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatra 87 cestovatelské dvojice Hanzelka - Zikmund

Tatra 87 cestovatelské dvojice Hanzelka - Zikmund | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Písmeno H jsou v morseovce čtyři tečky, Z zase čárka, čárka, tečka, tečka. Hlásili se tak ve vysílání Československého rozhlasu, kam posílali své jedinečné reportáže.

Z první 3,5 roky dlouhé cesty slavnou Tatrou 87 po Africe a Jižní Americe napsali 700 rozhlasových reportáží. Jejich texty četli rozhlasoví hlasatelé.

Posádka Tatry 815 na cestě kolem světa prošvihla sametovou revoluci. Vyjela přesně před 30 lety

Číst článek

Lidé v Československu, po únoru 1948 navíc uzavřeném za železnou oponou, si reportáže Hanzelky a Zikmunda nesmírně oblíbili. Cestovatelům šlo ale o víc.

„Vyjížděli jsme dva roky po válce. Všecky vztahy během válečných let byly úplně rozbité, zpřetrhané. Tak jako mladí komerční inženýři jsme měli touhu, abychom přispěli, aby se vztahy normalizovaly,“ vzpomínal před lety v rozhlasovém vysílání Miroslav Zikmund.

Propagace československého průmyslu

Původně šlo podle Zikmunda vlastně o propagaci Tatry a dalších produktů československého průmyslu. „Zadruhé jsme samozřejmě měli ambice psát,“ podotkl Zikmund. A Jiří Hanzelka ho doplnil:

„Do Afriky jsme vyrazili jako mladí kluci, 26 a půl a 28 let nám bylo, a byli jsme plní touhy poznávat svět, zvlášť po tom protektorátním dlouhodobém vězení, a myslím, že jsme dost pilně pracovali jako ekonomové," vzpomínal Hanzelka.

„První cesta stála asi 20 tisíc dolarů, které jsme si samozřejmě koupili my. Tehdy byl dolar za padesát korun, stipendium nám na počátku pomohlo, pak jsme to všechno vrátili. Ale za těch 20 tisíc dolarů jsme získali pro Československo během cesty, jenom do jejího skončení, 3 200 000 dolarů,“ bilancoval Jiří Hanzelka.

Při druhé cestě v letech 1959-64 projeli Hanzelka a Zikmund Asii a Oceánii. Jejím výsledkem bylo několik cestopisů a také pozoruhodný dokument známý jako Zvláštní zpráva č. 4, která kriticky hodnotila stav sovětského hospodářství. Československý normalizační režim se je za to snažil vymazat z historie. Slavná cestovatelská dvojice už ale dávno byla legendou.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme