Afričtí albíni čelí časté rakovině kůže, diskriminaci i nenávistným útokům, uvádí zpráva OSN

Stále více albínů v Africe umírá na rakovinu. Rozhodující roli v tom hraje diskriminace a pronásledování. Ve světě žije na 17 tisíc osob jeden albín, ale na černém kontinentu jejich procento stále vzrůstá, jeden albín připadá na 5000 osob. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.

Řím / Afrika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

12letý Mwigulu Matonage Magesa se z Tanzánie dostal na Staten Island v USA. Foto z roku 2015 | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

„Albíni mají velmi světlou pleť, ochlupení a vlasy,“ vysvětluje Antonio Costanzo, šéf operativní dermatologické jednotky organizace Humanitas.

„Chybí jim enzym tyrosináza, který hraje roli v produkci melaninu, pigmentu, který pomáhá chránit před ultrafialovými paprsky. Jeho nedostatek vede k chorobné změně pleti s předčasným stárnutím a zvyšuje riziko rakoviny při pobytu na slunci,“ dodává.

V Africe však nejde jen o tento problém. Na předčasných úmrtích albínů se podílejí především sociální a kulturní faktory. Kvůli barvě pleti jsou často diskriminováni. Proto mají problémy s přístupem ke vzdělání a zaměstnání a jsou nuceni vykonávat ponižující práce v zemědělství, kde jsou více vystaveni slunci. Chybí jim navíc znalosti o tom, jak předcházet rizikům.

Podle africké organizace SNUPA, která se v Ugandě zabývá albíny, roste počet případů rakoviny kůže u těchto osob právě proto, že mají nepatrné znalosti o příznacích nádoru a jsou často vyloučeni ze své komunity.

Prevence v Africe neexistuje

Podle zprávy OSN umírá v Africe 98 procent albínů před čtyřicítkou, z toho 80 procent na rakovinu kůže. „S takovými statistikami se nesetkáváme v západních zemích, kde se albíni dožívají běžného věku,“ říká profesor Costanzo.

Na Západě se albíni chrání odpovídajícím oblečením a opalovacími krémy a vyhýbají se co možná nejvíce slunci. Podobná prevence v Africe neexistuje.

Malawi odsoudilo k trestu smrti tři vrahy albína. Lidé věří, že části jejich těl mají magické účinky

Číst článek

Afričtí albíni jsou navíc hrozivě pronásledováni. V některých oblastech subsaharské Afriky jsou dokonce považování za nositele neštěstí a říká se jim tady zeru zeru (přízraky), zatímco v jiných oblastech se soudí, že jsou vybaveni kouzelnou mocí a že některé části jejich těla mohou zajistit štěstí a úspěch. To vedlo k případům mrzačení albínů.

Malawi, Tanzanie, Uganda, Zimbabwe a Mosambik jsou země, kde žije nejvíce albínů a kde je pronásledování nejčastější. Odhadnout počet obětí je těžké.

Práva handicapovaných

Zpráva Evropského parlamentu z roku 2016 uvádí, že v roce 2015 bylo v 25 afrických zemích zaznamenáno 448 případů útoků na albíny. Jen v Malawi došlo v posledních pěti letech ke 150 případům usmrcení, útoků a porušování lidských práv.

V subsaharské Africe se téměř všichni albíni obávají útoků a zabití. V srpnu odsoudil v Malawi soud tři osoby k smrti za zabití albína. Byli uznání vinnými z vraždy a vlastnictví částí lidského těla.

Počet útoků na albíny sice v posledních letech poklesl, ale strach mezi nimi je nadále veliký. Právě proto mají tendenci žít odloučeně od komunity. Tak jsou ještě více vyčleňování ze společnosti a zvyšuje tak i pravděpodobnost toho, že nebudou léčeni.

Loni v lednu byl na summitu Africké unie v Addis Abebě na ochranu obyvatelstva trpícího diskriminací přijat nový protokol o právech handicapovaných osob, jako dodatek k africké Chartě lidských práv z roku 1981.

Protokol požaduje od států, které ho podepsaly, aby handicapovaným osobám zajistily rovné využívání práv a vyloučily všechny formy jejich porušování. Protokol by měl vést ke zlepšení podmínek života osob s postižením, včetně albínů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme