Mluvčí Hospodářské komory Jan Sotona sdělil, že komora o věci ví. Také ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo, že o případu zadrženého Čecha v Senegalu ví a poskytuje mu konzulární pomoc.
Maximálně třicítka příslušníků speciálních sil pomůže v rámci programu NATO s výcvikem svých kolegů z mauritánské armády. Tento týden to schválil český Parlament.
Většina keňských hudebníků se obává, že by umělá inteligence mohla vést k tomu, že by z jejich kreativity mohli těžit jiní, říká Bukonola Ngobi, výzkumný konzultant ve společnosti Creatives Garage.
Podle serveru Seznam Zprávy byl keňský voják pravděpodobně postřelen. Školení měli na starosti elitní české jednotky speciálních sil z Prostějova. Zda zranění zavinil někdo z Čechů, není jasné.
Africká konfederace na webu uvedla, že Libye nesplnila podmínky pořádajícího týmu vyplývající z disciplinárního řádu a vedle kontumační porážky udělila jejímu národnímu svazu pokutu 50 000 dolarů.
Wagnerovci bojující po boku malijské armády zajali minulý týden dvě desítky lidí a dva zabili. Mezi zajatými jsou podle francouzské rozhlasové stanice RFI i místní náčelníci.
Jedním z hlavních úkolů Jozefa Síkely, pokud se stane eurokomisařem pro mezinárodní partnerství, bude řídit projekt Global Gateway. Jím chce EU čelit rozpínání Číny v Africe, Asii či Latinské Americe.
„Toto první schválení vakcíny proti mpox je významným krokem v boji proti této nemoci, a to jak během současné epidemie v Africe, tak i v budoucnu,“ řekl šéf WHO.
„Rusko využívá momentů, kdy dojde ke zhoršení bezpečnostní situace, aby mohlo samo sebe prezentovat jako řešení na úkor Francie nebo Západu obecně. Nemá ale kapacity situaci zlepšit,“ říká expert.
Kamion, který se srazil s cisternou, převážel lidi. Nehoda se dotkla i dalších vozů, které byly v jejich blízkosti. Vedle toho při požáru zahynulo i na 50 kusů dobytka.
Teroristický útok Hamásu na Izrael loni v říjnu podle ředitele Vojenského zpravodajství Petra Bartovského ukázal, že základní činnost zpravodajských služeb se ani pod vlivem technologií nezměnila.
Zvířata budou utracena v přírodních parcích a regionech, kde podle úřadů počet zvířat převyšuje zásoby vody a kapacitu pastvin. Jižní Afrika se potýká s nejhorším suchem za poslední desetiletí.
Zimbabwský soud v pátek vynesl osvobozující verdikt v případu českého občana, jenž byl tento měsíc zadržen pro podezření z šíření lží. Oznámil to český konzul Michal Novák, který jednání sledoval.
Nemoc mpox není respirační onemocnění a šíření je mnohem menší než u covidu-19, vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál genetik Jan Pačes.
Nová varianta virového onemocnění mpox se rozšířila v Africe. „Potenciál dalšího šíření mimo Afriku je velmi znepokojivý,“ uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace.
Repatriace umění, dekolonizace muzeí. Evropa vrací vzácné historické předměty do Afriky. Proč? Proč až teď? O jakém umění je řeč? Jaké kousky na návrat teprve čekají?
„Ženy se zajímají o to, jak ta fotografie vypadá, takže jsem ženská, protože vůbec nerozumím tomu, co se ve foťáku děje,“ říká v pořadu Host Radiožurnálu fotograf Václav Šilha.
Soud v Konakry by měl ve středu rozhodnout v případu masakru civilistů na tamním fotbalovém stadionu roku 2009. Vojáci na rozkaz tehdejšího vůdce země Moussy Dadise Camary zavraždili téměř 160 lidí.
„Primárním účelem NATO je odstrašení, aby k válce nikdy nedošlo,“ připomíná v rozhovoru pro Radiožurnál šéf české armády Karel Řehka, který cestoval s prezidentem Pavlem na washingtonský summit.
Třípatrová budova vypadala, jako kdyby byla rozříznuta napůl. Jedna část stála a druhá se zřítila, včetně velké plechové střechy. Poškozené silnice ztěžují přístup záchranným složkám k sutinám.
Díky dlouholeté ochraně proti lovu, speciální genetické výbavě a dlouhému věku se dnes na hranicích Tanzanie a Keni vyskytují výjimeční sloní samci, jejichž dlouhé kly dřou při chůzi o zem.
Od neúspěšné vzpoury žoldnéřské skupiny wagnerovců uplynul rok. Jen dva měsíce po nevyvedeném tažení na Moskvu se zřítilo letadlo s jejich šéfem Jevgenijem Prigožinem. Co je s wagnerovci teď?
Už je to rok od neúspěšné ozbrojené vzpoury žoldnéřské skupiny wagnerovců. Britská veřejnoprávní stanice BBC analyzuje, kde žoldáci teď doopravdy jsou, co se s nimi stalo.
Na sociálních sítích opakovaně zveřejňuje nepodložená tvrzení, že změna klimatu způsobená člověkem je nejen „podvod“ nebo „mystifikace“ ale také trik západních zemí, jak „udržet Afriku chudou“.
Do súdánského Chartúmu dorazil v den, kdy začal neúspěšný převrat a zůstal uvězněný uprostřed války. Hostem Osobnosti Plus je cestovatel a fotograf Tomáš Vaňourek.