Čeští záchranáři pomáhají likvidovat následky záplav v Rumunsku

Rumunsko se od půlky července potýká se škodami po rozsáhlých záplavách, které vznikly po přívalových deštích. Povodně zasáhly tři čtvrtiny země a o život přišlo třiadvacet lidí. Od světa je nadále odříznuto několik vesnic a ve spoustě obcí nefunguje elektrické vedení. Do Rumunska dorazila i pomoc z Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Rumunsku | Foto: AFP

Jedenáct členů občanského sdružení Záchranný sbor Česká republika zahájilo v pátek záchranné práce v obci Nanesc v nejvíce postižené župě Vrancea. Záchranáři po příjezdu zjistili, že vesnice prošla obdobným peklem jako moravské Troubky při povodni v roce 1997.

První dojmy popisuje šéf záchranné mise Ján Chlebo: "V této vesnici je 600 domů. Vesnice má 1500 obyvatel. Voda zde protrhla ochranný val a vtrhla do obce 13. července. Od té doby byla vesnice pod vodou. Když jsme přijeli, tak tu byly vlastně tři laguny, které oddělovaly jednotlivé domy. Po zmapování situace jsme zjistili, že zde čerpají dvěma velkokapacitními čerpadly, ale nedostatečně. Byli jsme na poradě u prefekta, obdoby našeho hejtmana, a doporučili jsme, aby se otevřela hráz, což by umožnilo odtok vody z vesnice. Podařilo se nám to po půldenním vyjednávání prosadit a v současné době odtéká asi 500 tisíc kubických metrů za den."

Čeští záchranáři přivezli do Nanesce šest čerpadel, čtyři elektrocentrály a další potřebné vybavení. "Naše skupina teď, jak voda postupně odtéká, přečerpává vodu. Zároveň tu máme člun, takže poskytujeme do jedné části, kde je odříznuto 18 domů, humanitární pomoc. Spolu s armádou stavíme stany, aby zde lidé mohli žít," popisuje činnost Záchranného sboru v Rumunsku Chlebo.

Česká humanitární organizace Adra poskytla Záchrannému sboru 50 tisíc korun na cestu do postižených oblastí a zpět. S pobočkou rumunské Adry už záchranáři domlouvají další harmonogram záchranných prací. "Adra otevřela konto na pomoc Rumunsku. Myslím si, že by bylo dobře, kdyby lidé přispěli, protože situace je zde opravdu špatná," dodává Chlebo.

Číslo účtu společnosti Adra je 211 211 211/0300, variabilní symbol: 888. Sdružení Česká katolická charita otevřela sbírkové konto Charita pro Rumunsko: 369-369369369/0800 u České spořitelny Praha 1 (při platbě složenkou prosíme uvádějte číslo účtu ve tvaru 3690369369369/0800) variabilní symbol: 101- Rumunsko.

Jan Hrbáček, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme