Italská vláda v úterý schválila pomoc postiženým oblastem ve výši dvou miliard eur (asi 48 miliard Kč). Na 23 000 lidí stále zůstává v náhradním ubytování.
Od roku 1950 stoupla hladina vody podél břehů New Yorku asi o 22 cm a velké záplavy způsobené bouřemi by mohly být do konce století až čtyřikrát častější než nyní.
Sedm modelů z různých zemí světa, se kterými momentálně pracují vědci z Austrálie, naznačuje, že by k efektu El Niño skutečně mělo dojít. Otázkou zůstává, jak bude silné.
Severokorejský deník zveřejnil komentář v době, kdy jihokorejská agentura informovala, že za poslední dva roky zemřelo ve třech severokorejských věznicích přes 700 odsouzených kvůli hladu a nemocím.
Aktualizaci záplavových zón má krajský úřad vyhlásit v březnu. Lidem a obcím ale vadí, že to omezí možnosti výstavby v okolí řeky. Povodí Labe se hájí – nové zóny prý vycházejí z matematického modelu.
Bidenovo rozhodnutí uvolní další federální pomoc pro obyvatele Kalifornie, která jim pomůže vypořádat se s následky katastrofy. Biden už na začátku tohoto týdne vyhlásil ve státě stav nouze.
Nejhůře zasažené oblasti konžského hlavního města ve čtvrtek navštívil společný tým OCHA a konžské vlády. Při vyhodnocení škod odhadl, že záplavy zasáhly zhruba 38 000 lidí.
„Od ledna do května bylo v Pákistánu docela sucho. Léto zde běžně začíná v květnu, ale letos přišlo už v dubnu. A pak se najednou v červnu počasí změnilo,“ popisuje pákistánský novinář Khan.
„Pákistán potřebuje mohutnou finanční podporu, aby mohl reagovat na tuto krizi, která už napáchala škody za zhruba třicet miliard dolarů,“ uvedl Guterres.
V některých místech voda z jezera začala přetékat, což způsobilo paniku v okolních obcích. Úřady se proto rozhodly vodu z jezera rozbitím hráze vypustit.
„Klimatickou humanitární katastrofou ohromných rozměrů“ označuje pákistánská ministryně pro klima aktuální situaci způsobenou přívalovými dešti - povodně zasáhly přes 33 milionů lidí.
Původní v dnešním opraveném divadle je malovaná opona, které povodeň tolik neublížila. Vzhledem k velikosti se musela opravovat čtyři měsíce v tenisové hale na Zbraslavi.
„Sucho je způsobeno také tím, že se střídají různá období. Konec 90. let byl období častých povodní. Teď zase bylo sušší období. V rámci přirozeného cyklu se věci mění,“ vysvětluje Mark Rieder.
V jižní části hlavního města v pondělí v noci napršelo podle korejského meteorologického úřadu přes 100 milimetrů za hodinu. Některé čtvrti zaznamenaly až 141,5 milimetru srážek za hodinu.
V jižních Čechách vystoupaly potoky, Křemžský a Zlatý na třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Stejného stupně dosáhla i Blanice a říčka Polečnice. U Prahy pak nejvýše vystoupal Botič.
V oblasti bydlí mnoho lidí v podomácku postavených přístřešcích, které snadno podlehnou živlům a v jejichž troskách zahynula velká část obětí. V příštích dnech se předpokládají další silné deště.
Suberin, na který se vědci soustředili, zneprůchodňuje buněčné stěny této vrstvy jako zátka. Dokáže přispět k ochraně rostliny před ztrátami vody, ale třeba i před těžkými kovy z kontaminované půdy.