Jak si zpestřit sváteční víkend?

Pravděpodobně už víte, co budete o vánočních svátcích dělat. Ale přesto někdy změna plánu neuškodí. I proto jsou tu páteční tipy na víkend z našeho pravidelného magazínu Víkend začíná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na úvod se vydáme do Děčína, kde budou na Štědrý den - v 11 hodin dopoledne v Zámeckém rybníce - topit vánočního kapra. Jde už o čtvrtý ročník akce Společnosti pro přepravu ročních období vodní cestou. Zajímali jsme se, jak vůbec taková procedura probíhá a odpověď jsme našli u prezidenta děčínských recesistů Jaroslava Drahoše.

V Pardubicích čeká na malé i velké diváky na Štědrý den ve 14 hodin muzikálová pohádka na motivy Hanse Christiana Andersena Kouzelné střevíčky. Uvede ji Východočeské divadlo v Pardubicích. Režisérem kusu je Jiří Seidler, autorem hudby známý písničkář Petr Ulrych. Za značně neobvyklých podmínek můžete vyslechnout koncert, který připravila na Štědrý den skupina lezců-hudebníků v legendárních Svatošských skalách, které se tyčí nad řekou Ohří mezi Karlovými Vary a Loktem. Kolem desáté dopoledne se sejdou a s hudebními nástroji vyrazí na stěny masivu. Pak se skalami rozezní v jejich podání vánoční koledy.

Máte rádi betlémy? Unikátní betlém o životní velikosti je vystaven u děkanského chrámu Nanebevzetí panny Marie v Polné na Jihlavsku. Na Štědrý den v 16:45 zde bude vysvěcen. Z kostela si budete moci také odnést betlémské světlo a vyslechnout koledy pod věží. O den později, 25. prosince, je připraven do Blanska na náměstí Republiky živý betlém, ve kterém budou i zvířata. Děti si tak budou moci pohladit ovečky a jiná zvířátka a každé dostane ještě dárek. Pokud se naopak vydáte do Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou, můžete se seznámit se 101 betlémy z celého světa. Jsou vystaveny exponáty z Evropy, ale také z Afriky anebo z Ameriky. Převažují však betlémy z Orlických hor, z nichž nejstarší je z 19. století.

Ale k mání jsou i jiné výstavy. Před štiplavým mrazem se můžete schovat do galerie katedrály svatého Cyrila a Metoděje v Praze 2. Své vánoční krajky tam vystavuje Gabriela Tůmová, která nezvykle paličkuje živé obrázky. Oddych od vánočních témat dozajista nabídne nová stálá expozice Muzea umění v Olomouci. V hanácké metropoli jsou vystaveny práce nizozemských malířů z 16. až 18. století. Návštěvníci zde mohou konfrontovat hned několik malířských škol.

Na netradiční vánoční prohlídku vás zve zámek v Boskovicích na Blanensku. Od pondělí 25. až. do 28. prosince - a možná i déle - můžete obdivovat interiéry tamních empírových prostor. Prohlídky jsou v pozdních odpoledních a podvečerních hodinách, kdy náladu určitě navodí večerní osvětlení zámku. Nebudou chybět ani šermíři. První výprava vychází vždy v 16 hodin a až do devíti do večera se tak bude dít každých 75 minut. Jak vypadají medvědí Vánoce, se zas můžete dozvědět 24. prosince dopoledne na zámku v Českém Krumlově. Místní huňáči totiž dostanou stromek ověšený sladkostmi a ovocem, který ovšem sklátí a pěkně si na pamlscích pochutnají. Oslava začíná v 10 a potrvá asi 4 hodiny.

Tuto sobotu bude patřit magistrát v Brně jen a jen dětem. Historické sály i reprezentační prostory Nové radnice budou otevřeny od 10 do 18 hodin a nabídnou bohatý program. Na tom, jak budou Vánoce na brněnské radnici vypadat, se mohou podílet i samy děti. Na Štěpána, tedy 26. prosince připravili ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti premiéru hry Vojtěcha Jasného Jak se bubnuje na princezny. Na místní jeviště se vrací po 15 letech znovu v režii Igora Stránského.

Byli jste už o Vánocích v zoo? Pokud je vaše odpověď záporná anebo si chcete tento zážitek zopakovat, máte šanci. Zoologická zahrada ve Dvoře Králové připravila přímo vánoční provoz, je totiž slavnostně ozdobena a také osvětlena. Během zimních prázdnin - i v lednu - je vyjma Štědrého dne a Silvestra otevřena až do devatenácti hodin. Jak dodává ředitelka Dana Holečková, právě večer, po setmění, je ten nejlepší čas vyjít mezi pavilony.

Příjemné svátky vám za všechny, kteří magazín Víkend začíná připravují, přeje jeho autor Petr Doležel.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme