John povede publicistiku časopisů Týden i Instinkt, VV musí hledat nového šéfa

Předseda Věcí veřejných Radek John nastupuje od listopadu jako vedoucí publicistického oddělení do vydavatelství Empresa Media. Potvrdila to výkonná ředitelka společnosti Kateřina Jelínková. Firma podnikatele Jaromíra Soukupa vydává týdeníky Instinkt, Týden nebo Sedmička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Věcí veřejných Radek John | Zdroj: ČTK

Šéf Věcí veřejných a někdejší ministr vnitra John ve sněmovně vede bezpečnostní výbor. Může tak přicházet do kontaktu s informacemi, které jsou v režimu utajení.

Jako člen mandátového a imunitního výboru má taky přístup například k žádostem policie o vydání poslanců k trestnímu stíhání.

John už proto předložil grémiu Věcí veřejných návrh na svolání volební konference na začátku příštího roku. Předsedou strany byl John zvolen třikrát, počtvrté prý už do voleb nepůjde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle novináře a spisovatele Karla Hvížďaly porušuje John zákon o střetu zájmů i poslanecký slib

„Vzhledem k tomu, že mafiánskou chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi nelze zřejmě porazit pouze politickými prostředky, rozhodl jsem se vrátit také k autorské práci,“ vysvětlil své motivy.

„Jsem přesvědčen, že v demokratickém státě nesmí být síla, která by politikovi bránila v publikování faktů, které při své práci zjistil. Publikační činnost politiků je zcela běžná, stejně jako je běžné, že poslanci neopouštějí svou profesi, které se v životě věnovali,“ myslí si John.

Podle novináře a spisovatele Karla Hvížďaly však jde o jednoznačné porušení poslaneckého slibu a zákona o střetu zájmů. Paragraf 3 totiž stanoví, že veřejný funkcionář nesmí ohrozit veřejný zájem tím, že využije svého postavení, pravomoci nebo informací získaných při výkonu své funkce k získání majetkového nebo jiného prospěchu.

„Je evidentní, že to je pro něj osobní výhoda. On může zpoplatnit, co ví z výkonu svých funkcí, a bude placen třeba dvojnásobně než v Poslanecké sněmovně. Myslím, že to je porušení zákona,“ upozorňuje Hvížďala.

Firmě Empresa Media, kde povede John publicistiku, patří od loňského října zpravodajský časopis Týden a společenský magazín Instinkt, ale i tituly pro mladé Popcorn nebo Top dívky. Letos odkoupila ztrátovou televizi Barrandov a regionální týdeník Sedmička, který změnila v bulvární časopis. Majitel firmy Jaromír Soukup je zároveň vlastníkem mediální agentury Medea Group.

Mediální magnát Jaromír Soukup pomáhal Věcem veřejným před volbami v roce 2010, dřív podporoval například Stranu zelených i odštěpenou Demokratickou stranu zelených.

Podle Hvížďaly by měl John úplně opustit politiku. Vazba mezi politikou a médii je v tomto případě tak silná, že by k ní podle něj v žádné vyspělé evropské zemi nemohlo dojít.

„To je stejné porušení pravidel Evropské asociace mediálních agentur, protože tam nesmí majitel agentur vlastnit média. To je všechno porušení na druhou. To co předvádí pan Soukup a pan John je v naprostém rozporu s pravidly, které platí ve Staré Evropě,“ říká Hvížďala.

Radek John vystudoval scenáristiku a dramaturgii hraných filmů na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění.

Pracoval na Barrandově jako scenárista, v Mladém světě psal od roku 1980 až do začátku 90. let reportáže například o narkomanech, vekslácích a prostituci. Jeho nejznámější román Memento byl přeložen do 10 jazyků, je také autorem scénářů několika filmů.

Později působil jako televizní moderátor. Z televize odešel v roce 2009 po kauze s působením ve společnosti Ora print, která měla blízko k podnikateli Romanu Janouškovi. Ora print zároveň získala některé státní zakázky a pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu vydávala za neúměrnou cenu firemní časopis.

Do politiky vstoupil John v roce 2010 jako šéf Věcí veřejných. Necelý rok byl ministrem vnitra. Nespokojenost s jeho vedením ve straně zesílila letos na jaře kvůli řadě afér a soudu s jejich členy Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou, které vyústilo v odchod z vlády, rozštěpení VV a vznik strany LIDEM.

Renáta Prátová, Martin Křížek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme