Mapa Prahy: podívejte se na 25 mostů, které jsou ve špatném až havarijním stavu

Jejich stav je alarmující. Mnohdy až natolik, že se je Praha rozhodla pro jistotu uzavřít. Naposledy tento osud potkal Libeňský most, který spojuje Libeň a Holešovice. Celkově pak jsou v metropoli dva mosty v havarijním stavu, o stupeň níže, tedy v kategorii „velmi špatný stav“, jich je celkem 23. Projděte si interaktivní mapu serveru iROZHLAS.cz.

Praha

Libeňský most v Praze. Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas

Zcela nečekaně uzavřela minulý týden Technická správa komunikací Libeňský most v Praze. Od minulého pátku po něm neprojedou auta ani tramvaje, přístupný zůstává pouze pro cyklisty a chodce.

Situací se zabýval i výbor pro dopravu pražského magistrátu, který si od správy komunikací nechal vypracovat analýzu.

Konkrétně si vyžádal seznam mostů, jejichž stav odpovídá na sedmibodové škále nejhorším stupňům - tedy šesté a sedmé. Zároveň chtěl výbor u každého z nich znát plán jejich obnovy. Jinými slovy: co s nimi Technická správa komunikací, která má na starosti zhruba 700 takových objektů, bude dělat.

Kategorie mostů

  • I - bezvadný stav
  • II - velmi dobrý stav
  • III - dobrý stav
  • IV - uspokojivý stav
  • V - špatný stav
  • VI - velmi špatný stav
  • VII - havarijní stav

Náklady na opravu se snižují

Analýzu spolu se seznamem mostů a jejich hodnocením poskytl serveru iROZHLAS.cz pražský zastupitel a předseda výboru Matěj Stropnický (Zelení).

„Výdaje na údržbu mostů město ve svých rozpočtech v letech 2016 až 2018 nepochopitelně snižovalo. Nikdo totiž vedení neinformoval o jejich havarijním stavu,“ upozornil už dříve Stropnický.

Řečí čísel: výdaje na takzvanou běžnou údržbu v rámci takzvaných akcí většího charakteru činily v roce 2016 192 milionů korun. Loni už to bylo o 35 milionů méně, tedy přibližně 156,6 milionu korun.