Češi jezdí na nákupy do polských lékáren, i když by léčiva a doplňky sehnali doma. Jsou tam levnější

Češi jezdí do Polska kromě potravin i pro běžně dostupná léčiva. Narozdíl od situace před půl rokem ale k nákupům u sousedů nemíří kvůli výpadkům léků na českém trhu. Hlavním důvodem je teď rozdílná cena. I běžně dostupné tablety proti bolesti hlavy v Polsku vychází levněji a lidé, kteří bydlí v příhraničí, tak ušetří.

Těšín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, ilustrační foto

lékárna, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozdíl v cenách léků v Polsku a Česku je v průměru několik desítek korun. „Kupují všechno, protože je u nás levněji,“ potvrzuje polská lékárnice, že k ní na nákupy chodí i Češi. „Zájem je také o léky, které zvyšují imunitu,“ dodává její kolega.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k tématu zjišťovala reportérka Natálie Flajžíková

Oba se ale shodují, že Češi už sem jezdí méně než třeba v zimě. „To bylo spíš v prosinci, kdy byl výpadek u nurofen sirupu,“ připomíná lékárnice Anna Bartošíková z jedné z ostravských lékáren. A dodává, že problémy s výpadky sirupů pro děti nebo antibiotiky momentálně nemají a nouzi o zákazníky také ne.

Na nákupy léků jezdí do Polska například pan Jaroslav. „Ne že bychom sem jezdili každý den, ale teď nám zrovna doma došel paralen a ibalgin a před časem jsme se sem naučili jezdit, protože u nás ty léky nebyly, teď už jsou. Ale zjistili jsme, že je to o dost levnější,“ popisuje.

V lékárnách chybí i základní antibiotika. Sehnat některé léky je velký problém i kvůli vyšší spotřebě

Číst článek

Zatímco před půlrokem s rodinou do Těšína v Polsku jezdil zvlášť nakupovat i jen sirupy pro děti, teď už nákup v lékárně spojuje s týdenním nákupem pro domácnost. A není sám.

Jednou týdně do Polska na velký nákup potravin a vitamínů míří i pan Karel. „Nejlevněji vychází určitě maso. A pak taky drogerie,“ dodává.

Natálie Flajžíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme