Sochař Váňa začal s obnovou Mariánského sloupu v Praze bez některých povolení, strážníci ho zastavili

Akademický sochař Petr Váňa a jeho spolupracovnici začali ve středu na Staroměstském náměstí v Praze s obnovou Mariánského sloupu, který v roce 1918 svrhl dav, protože v něm spatřoval symbol habsburské monarchie. Váňa na místě řekl, že sloup má platné stavební povolení, které nicméně brzy vyprší, což ho přimělo k akci. Nemá však vyřízený zábor místa, a tak jeho práci přerušila městská policie.

Praha (Aktualizováno: 12:45 29. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obnova Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Kolem obnovy sloupu se vedou bouřlivé diskuse od začátku 90. let, naposledy pražské zastupitelstvo v roce 2017 s umístěním kopie vyjádřilo nesouhlas.

Váňa se spolupracovníky ve středu odstranili dlažební kostky, a odhalili tím desku, která připomíná bývalé umístění sloupu. Dále mají v plánu odstranit vrstvu hlíny, protože v době, kdy tam sloup stál, bylo náměstí položeno zhruba o půl metru níže. Na pracích se mají údajně podílet i archeologové. Staveniště má zhruba sedm metrů čtverečních a je oploceno.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí nebude. 'Popřeli bychom české dějiny', tvrdí jeho odpůrci

Číst článek

Mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková řekla, že na daném místě nevydali žádné povolení k záboru veřejného prostranství. Stejně se vyjádřil radní Prahy 1 David Skála (Praha 1 Sobě) za městskou část. Váňa a jeho tým se tak zřejmě dopustili minimálně přestupku, protože i přes platné stavební povolení je začátek stavby nutné předem dojednat.

Policie na místě

Situaci už na místě řeší městští strážníci, kteří zavolali i svoje státní kolegy, protože je předpoklad, že vznikla škoda vyšší než 5000 korun. 

Podle reportéra Radiožurnálu Vojtěcha Šrámka, který je na místě, tam dorazila městská policie a zástupce vedení Prahy 1 a stavební práce zastavili. Váňa podle nich nemá povolení na stavební zábor. Přívrženci obnovení sloupu teď z místa prý odejdou, oplocení ale nechají na místě. Potřebná povolení si chtějí dál vyřizovat. Dílo má být podle nich 15 metrů vysoké, materiál na stavbu mají připravený.

Stoupenci obnovení, sdružení ve Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu, považují vztyčení sloupu v 17. století za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách.

Naopak podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Obě skupiny se chodí pravidelně přít a předkládat své petice na pražské zastupitelstvo.

vsr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme