P. Němec: Popud vyšel z Černínského paláce

Ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi se nelíbí, jak o něm v souvislosti s kauzou katarského prince Hámida bin Abdal Sáního mluví ministr spravedlnosti Pavel Němec. Ten ale dál tvrdí, že se do kauzy vložil až na popud Černínského paláce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec

Odmítá, že by se ministerstvo zahraničí jako první snažilo o vydání prince, který byl v Česku odsouzen za sex z nezletilými, do Kataru. Jak ale ministr Němec potvrdil Radiožurnálu v pořadu Radiofórum, do celé kauzy se vložil až na popud ministerstva zahraničí.

"Samozřejmě, že bylo, já na tom trvám. Přestože jsem si vědom, že ministr Cyril Svoboda se proti tomuto tvrzení ohradil. To je všechno hezké, ale já se řídím heslem: Co říkám, to také dělám - a nikoli heslem: Říkám to, co lidé chtějí slyšet," poznamenal Němec.

Záznam celého Radiofóra si můžete vyslechnout ZDE.

Sání byl v Česku nepravomocně odsouzen na dva a půl roku do vězení za sex s nezletilými dívkami. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu byl vydán ke stíhání do Kataru a včera byl ve své zemi propuštěn na kauci.

"Celý případ jsme nesledovali od počátku, začali jsme se o něj zajímat až poté, co nás oslovilo ministerstvo zahraničí. Když (Cyril Svoboda) zjistil, že se tato kauza nesetkala s aplausem u veřejnosti, ale spíše s kritikou, tak z toho vycouval," řekl Němec už sobotní Mladé frontě Dnes.

"Považuji to od Pavla Němce za naprosto nefér útok. Za útok člověka, který si neví rady, jak naložit se svým postupem, a proto to hází na někoho jiného," reagoval v Právu Svoboda. Zdůraznil, že nikdy na Němce nenaléhal.

O předání Sáního do Kataru rozhodl Němec krátce po podání obžaloby, soudy ale jeho rozhodnutí neakceptovaly a Sání byl nepravomocně odsouzen ke 2,5 roku vězení. Podle obecných soudů byl Němcův postup nezákonný. Němec si stěžoval u Nejvyššího soudu, který mu dal za pravdu - trestní řád takový postup umožňuje.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme