Rath zůstane i nadále ve vazbě. Všechny důvody trvají, řekl soud

Krajský soud v Praze rozhodl, že bývalý středočeský hejtman David Rath zůstane i nadále ve vazbě. Rath tak je dál v litoměřické věznici ze všech tří vazebních důvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath nasedá do limuzíny a odjíždí z pražské Spiritky | Foto: Filip Jandourek

O ukončení vazby uvalené na bývalého středočeského hejtmana kvůli obavě, že by mohl pokračovat v trestné činnosti, rozhodl Okresního soud pro Prahu-Východ. Státní zástupce se proti tomu ale odvolal a uspěl. Podle Krajského soudu důvody pro vazbu dál trvají.

„Krajský soud stížnosti státního zástupce vyhověl a rozhodl, že pan doktor David Rath se nadále ponechává ve vazbě ze všech tří vazebních důvodů,“ upřesnila mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

Krajský soud se i nadále obává, že Rath by mohl pokračovat v trestné činnosti, uprchnout nebo ovlivňovat svědky. Z tohoto důvodu nezrušil ani jednu z uvalených vazeb – tedy předstižnou, útěkovou nebo koluzní.

Právě takzvaná koluzní vazba ale Rathovi končí v úterý 13. srpna. Může totiž trvat maximálně tři měsíce. K tomuto typu vazby se přistupuje v případě obavy, že by obviněný mohl ovlivňovat svědky.

Davida Ratha zadrželi policisté v pondělí 14. května i se sedmi miliony v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu.

Obviněný poslanec vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí. Podle něj za celou kauzou stojí ministr vnitra Jan Kubice. Ten ale takové narčení odmítl. Rath kvůli kauze opustil ČSSD i hejtmanství, poslaneckého mandátu se ale vzdát nechce.

David Rath vystoupil 5. června na schůzi poslanecké sněmovny. Doprovázela o ozbrojená tříčlenná eskorta. Poslanci poté rozhodli o jeho vydání dalšímu trestnímu stíhání. V kauze už policie stíhá celkem 11 lidí.

Viktorie Hošková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme