Rath

Rath v textech na iROZHLASU

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Odposlechy v kauze Rath II škrtl soudce před důchodem. Případ už nerozhodne, připouští nadřízený

Soudce Ivo Zelinka vrátil druhou větev kauzy Davida Rath policii. Nejspíš si tím zajistil, že o nejznámějším novodobém korupčním případu už nebude rozhodovat. Podle informací Zpravodajského webu Českého rozhlasu plánuje muž v taláru příští rok v létě odejít do důchodu. I místopředseda soudu Stanislav Černecký připustil, že o Rathovi nakonec rozhodne někdo jiný. Odmítá ale, že jeho podřízený kvůli tomu jednal účelově. Sám Zelinka se ke kauze Rath odmítá vyjadřovat.

| ČTK |Zprávy z domova

Správce pozůstalosti Ratmíra Ratha neuspěl u Nejvyššího soudu. Domáhal se 8 milionů

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání správce pozůstalosti po Ratmíru Rathovi, který se domáhal osmi milionů korun zabavených při domovní prohlídce u Rathova syna Davida, bývalého středočeského hejtmana a exposlance. Lékař Ratmír Rath tvrdil, že hotovost patřila jemu. Pražské soudy rozhodly, že peněz zajištěných při trestním řízení se nelze domáhat v řízení civilním.

Soud o milionovém dědictví po Ratmíru Rathovi nerozhodl. Může trvat několik let

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Exposlanec David Rath trvá na platnosti závěti jeho otce Ratmíra. Vzkázal to Obvodnímu soudu pro Prahu 6 po advokátce. Soud v pátek začal projednávat žalobu Michala Ratha, staršího bratra Davida, který zpochybňuje platnost otcovy poslední vůle. V závěti odkázal veškerý majetek synu Davidovi. Michal Rath tvrdí, že dokument jeho otec nepsal a nemá ani potřebné náležitosti. V den, který je uvedený na poslední vůli, měl navíc Ratmír Rath infarkt.

| ČTK |Zprávy z domova

Soudce Pacovský se nemusí omluvit Rathovi. Exhejtman nedostane ani 100 tisícové odškodnění

Pražský vrchní soud zamítl žalobu bývalého poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha na soudce Roberta Pacovského. Rath se domáhal písemné omluvy a tisícikoruny za to, že soudce zpřístupnil novinářům trestní spis v jeho korupční kauze včetně osobních údajů. Dalších 97 500 korun chtěl za nezákonnou vazbu. Úterní rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné.

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Kauza Rath: vrchní soud odeslal písemné rozhodnutí. Objasní, proč zrušil původní rozsudek

Rozhodnutí a spis v kauze okolo Davida Ratha už Vrchní soud v Praze odeslal. Nejdřív míří ke Krajskému soudu v Praze, který ho pak bude dál posílat všem účastníkům řízení. Z písemného usnesení by mělo být jasné, proč vrchní soud zrušil původní rozsudek a hlavní líčení se tak bude zřejmě opakovat. Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt důvody rozhodnutí nekomentoval.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Nahrává novela obviněným firmám? To ukáže čas, říká viceprezident Soudcovské unie

ROZHOVOR. Obviněné firmy by se mohly vyhnout trestu. Umožní to novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která začne platit 1. prosince. Vyplývá z ní, že nelze potrestat firmy, které prokáží, že se snažily protiprávnímu jednání svých manažerů zabránit. Především z Unie státních zástupců zaznívají obavy, že některé kauzy a firmy zůstanou bez postihu. Jak na nová pravidla mohou nahlížet soudy, vysvětlil v Ranním Interview Radiožurnálu viceprezident Soudcovské unie Roman Lada.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Firmy obviněné v Rathově kauze můžou zůstat bez trestu. Nahrává jim sporná novela

Obviněné firmy z kauzy exhejtmana Davida Ratha by mohly vyváznout bez trestu. Od 1. prosince začne totiž platit novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Pokud firmy prokážou, že se snažily protiprávnímu jednání svých manažerů zamezit, nelze je podle novely potrestat. Především Unie státních zástupců se obává, že některé kauzy tak skončí u ledu.

|Radek Kedroň, Petra Holinková |Zprávy z domova

Zrušený verdikt nad Rathem: obhájci zahrnuli vrchní soudce novými návrhy

Obhájci v kauze Rath do poslední chvíle zásobovali Vrchní soud v Praze návrhy na doplnění dokazování. A v pondělí dosáhli svého – odvolací senát zrušil prvoinstanční rozsudek a vrátil případ středočeskému soudu. „Podávali jsme to v etapách,“ přiznal Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Tomáš Sokol, obhájce manželů Kottových, kteří byli společně s exhejtmanem Davidem Rathem v prvním kole odsouzeni k mnohaletému vězení.

| ČRo, Kristýna Vašíčková |Regiony

Zámek v Buštěhradu zůstává Rathovým 'pohrobkem'. Kraj se do oprav ještě nepustil

Středočeský kraj si stále neví rady se zámkem v Buštěhradu na Kladensku. Památka, kterou chtěl opravovat už někdejší hejtman David Rath, dál chátrá. Rath už je rok nepravomocně odsouzený za korupci - mimo jiné právě i v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí zámeckého areálu. Opravená je zatím jenom jeho menší část, kterou vlastní místní radnice.

Rath se odvolal proti zamítnutí jeho žaloby na Bradáčovou

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Bývalý středočeský hejtman David Rath se odvolal proti soudnímu rozhodnutí, podle nějž se mu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nemusí omlouvat za výroky pronesené v televizní debatě. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Rathovou žalobou se tak bude muset zabývat ještě Městský soud v Praze.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

'Poděkoval za dobrou obhajobu.' Rath se zbavil přidělené advokátky, vrátil se k původnímu obhájci

Pochválil ji za dobrou práci a zároveň jí sdělil, že končí. David Rath, nepravomocně odsouzený kvůli úplatkům, před blížícím se odvolacím soudem vypověděl plnou moc advokátce Marcele Ondřejové a vrací se k původnímu obhájci Romanu Jelínkovi. Ondřejovou přidělil exhejtmanovi těsně před vynesením rozsudku Krajský soud v Praze poté, co se Rath ocitl bez obhajoby.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Rathovo hodnocení Bradáčové je přepjaté. Má jí zaplatit 13,5 tisíce, nakázal soud

Aby Davidu Rathovi způsobila újmu, musela by vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v televizi mluvit úplně jinak. Její vyjádření v pořadu Otázky Václava Moravce na adresu expolitika nepravomocně odsouzeného kvůli korupci ale byla podle soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Michaela Květa umírněná a střízlivá. Rath se domáhal omluvy vrchní státní zástupkyně, jeho žalobu ale soud kompletně zamítl, a tak jí má místo toho zaplatit 13,5 tisíce korun.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Sněmovna musí doplatit exposlanci Rathovi náhrady za dobu vazby

Sněmovna musí zpětně zaplatit Davidu Rathovi poslanecké náhrady ve výši 280 tisíc korun. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Bývalý poslanec ČSSD žádal o peníze za dopravu, stravu nebo reprezentaci, které mu sněmovna odmítla vyplatit v době, kdy byl po obvinění z korupce ve vazbě. Sněmovní kancelář se k verdiktu vyjádří až poté, co jí bude doručen písemně.

Pozůstalí po Ratmíru Rathovi nedostanou miliony zabavené u jeho syna Davida

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Pozůstalí po Ratmíru Rathovi nemají nárok na vydání osmi milionů korun, které policie zabavila při domovní prohlídce jeho synovi, bývalému hejtmanovi a exposlanci Davidu Rathovi. Rozhodnutí dnes pravomocně potvrdil odvolací senát pražského městského soudu s tím, že peněz zajištěných při trestním řízení se nelze domáhat v řízení civilním. Ratmír Rath tvrdil, že hotovost patřila jemu. Správce jeho pozůstalosti chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

| ČRo, mka, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Soud osvobodil Rathova exporadce Bušinu v kauze krácení daně za stovky milionů

Krajský soud v Praze osvobodil Filipa Bušinu, bývalého poradce někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Bušina čelil obžalobě z krácení daně za stovky milionů korun. V kauze bylo dalších 13 obžalovaných, osmi z nich rozdal soud tresty od 4 do 7 let vězení nebo podmíněné tresty. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu.