Okamura čelí exekuci. Neomluvil se za slova o podvodném webu a mediální žumpě

Předseda SPD Tomio Okamura čelí exekuci, protože se neomluvil za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval „mediální žumpou“. Na jaře mu to přitom nařídil pražský vrchní soud. Pokud se Okamura neomluví, může mu exekutor dát opakovaně pokutu. Informoval o tom ve středu server HlídacíPes.org. Mluvčí SPD Barbora Šťastná uvedla, že advokát podal dovolání a žádost o odklad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památku obětí uctil také Tomio Okamura | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokud Okamura nesplní soudem uloženou povinnost, může mu exekutor dát až stotisícovou pokutu. A pokud to neudělá ani poté, může exekutor ukládat další pokuty, které připadají státu.

„Exekuce je součástí naší snahy o obranu nezávislých médií v Česku. Není možné, aby na ně lidé jako Miloš Zeman, Andrej Babiš (ANO) či Tomio Okamura a další nepřátelé svobody slova lživě a beztrestně útočili,“ uvedl k vyhlášení exekuce zakladatel HlídacíPes.org a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.

Vláda schválila zprávu o extremismu. SPD je podle ní uskupení s xenofobními a nacionalistickými prvky

Číst článek

Okamura se ke kauze nevyjádřil. Mluvčí SPD Barbora Šťastná v SMS pouze uvedla, že hnutí s verdiktem soudu nesouhlasí a advokát podal dovolání a také žádost o odklad.

Spor se týká výroků z konce roku 2017, kdy Okamura na facebooku reagoval na článek serveru, ve kterém autorka tvrdí, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci. Ten by musel evidovat v případě, pokud by částka přesáhla 100 tisíc korun. U prvoinstančního soudu ale zaznělo, že Okamura podíl prodal za 20 tisíc korun.

Okamura po vydání článku na sociální síti uvedl, že je web podvodný a „spojený s penězi George Sorose“. „Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany,“ napsal tehdy mimo jiné Okamura.

Předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Jiří Čurda letos v květnu uvedl, že „reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky“. Článek na serveru HlídacíPes.org sice podle Čurdy obsahoval chyby, následná kritika by se však měla pohybovat v určitých mantinelech.

Potvrdil tak prvoinstanční verdikt, zamítl Okamurovo odvolání a rozhodl o tom, že Okamura musí na svém facebookovém profilu zveřejnit omluvu.

krs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme