omluva

| ČTK |Ekonomika

Diktátor a strůjce krachu Sazky? Hušák se nemusí omlouvat ani platit pokutu, rozhodl soud

Bývalý šéf společnosti Sazka Aleš Hušák nemusí zaplatit dva miliony korun České unii sportu (ČUS, dříve ČSTV) a omluvit se za poškození dobrého jména svazu i českého sportu obecně. Rozhodl o tom v úterý pražský vrchní soud, který potvrdil loňské rozhodnutí podřízeného soudu. Zamítnutí žaloby sportovní unie je pravomocné. Proti verdiktu lze podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu. Hušák žalobu sportovní unie i vinu za krach loterijní společnosti odmítal.

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Pokud informace nebyla správná, omlouvám se, prohlásil Zeman k 'neviditelnému Schapirovi'

Prezident Miloš Zeman se omluvil americkému velvyslanci. Andrewa Schapira ve svém projevu k výsledkům amerických voleb nařknul, že nebyl v den státního svátku na Pražském hradě. Fotografie, záběry televizních kamer i vyjádření německého diplomata, který seděl 28. října vedle šéfa amerického zastoupení v Česku, ale v předchozích dnech naznačovaly, že se Zeman zmýlil. Americké velvyslanectví vyjádření Hradu ocenilo.

| dp |Zprávy z domova

Nemáme se za co omlouvat. Je to velká konspirační teorie. Divadlo Petra Bezruče se ohradilo proti kritice Zemana

Divadlo Petra Bezruče se v prohlášení ohradilo proti obvinění hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka z ČSSD. Ten v pátek nařkl Českou televizi z přípravy provokace manželky Miloše Zemana během návštěvy divadla. Ke kritice se přidal také prezident. Přítomnost televize ale podle divadla neměla nic společného s první dámou a byla plánovaná týdny dopředu. „Skutečně se nemáme, jak nás nabádal pan prezident, za co stydět,“ stojí v prohlášení.

| ČTK |Regiony

Veleba se musí omluvit vědcům za slova o výzkumu Šumavy a penězích, potvrdil odvolací soud

Senátor Jan Veleba ze Strany práv občanů se musí omluvit vědcům za své tvrzení o motivaci k výzkumu Šumavy. Rozhodl tak ve středu odvolací Krajský soud v Brně. Veleba také musí stáhnout část textu článku na webu Parlamentní listy. Soud v těchto bodech potvrdil únorový rozsudek žďárského okresního soudu, proti kterému se Veleba odvolal. Senátor musí zaplatit i náklady řízení. Veleba se vyhlášení rozsudku nezúčastnil.

|Matěj Štýs, Iva Kestřánková |Zprávy ze světa

‚Řekl jsem hloupost.' Donald Trump se omluvil za sexistické výroky na nahrávce

Donald Trump se omluvil za sexistické výroky o ženách, které pronáší na jedenáct let starém videu. Záznam na svých stránkách zveřejnil americký list The Washington Post a na republikánského prezidentského kandidáta se následně snesla vlna kritiky. Trump v nahrávce například vulgárně líčí, jak se snažil přimět k sexu nejmenovanou vdanou ženu.

| dp |Zprávy z domova

Rozsudek v kauze Peroutka: Omlouvat se bude Česká republika, nikoliv Zeman

Do kanceláře prezidenta republiky dorazil v pátek ráno písemný rozsudek v kauze Peroutka. Oficiálně tedy už nic nebrání zveřejnění omluvy, píše server Lidovky.cz. Hrad má podle rozsudku zveřejnit omluvu za výrok prezidenta Miloše Zemana o spisovateli a novináři Ferdinandu Peroutkovi. Omlouvat se však nebude prezident, ale Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Erdogan se podle Kremlu omluvil za sestřelení ruského letadla

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se podle Kremlu v dopise prezidentu Vladimiru Putinovi omluvil za listopadové sestřelení ruského letadla na syrsko-turecké hranici. Oznámila to dnes ruská tisková agentura TASS s odvoláním na prohlášení kremelského mluvčího Dmitrije Peskova. Ankara zprávu zatím nekomentovala. Zdroj z Erdoganovy kanceláře jen na twitteru odeslání dopisu potvrdil, aniž informoval o jeho obsahu.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Uprchlíci v Kolíně nad Rýnem odsuzují útoky o silvestrovské noci

Po silvestrovských excesech v Kolíně nad Rýnem se snaží místní uprchlíci veřejně odsuzovat sexuální útoky. Skupinka Syřanů rozdávala u hlavního nádraží letáky, ve kterých Německu děkuje za pomoc a pro pachatele ze silvestrovské noci žádají potrestání. Druhá skupinka sedmi uprchlíků zase seděla na schodech u kolínské katedrály a držela velký papírový transparent s omluvou za přepadení.

|Helena Šulcová, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Japonsko se omluvilo za sexuální otroctví Korejek v druhé světové válce

Japonsko a Jižní Korea se dohodly na řešení několik desítek let trvajícího sporu, jenž se týkal sexuálních otrokyň z druhé světové války. V nevěstincích pro japonské vojáky bylo nuceno pracovat na 200 tisíc žen, především Korejek. Problém takzvaných utěšitelek je hlavním zdrojem napětí mezi Soulem a Tokiem. Japonský premiér Šinzó Abe se omluvil ženám za fyzické a duševní jizvy, které se jen těžko hojí. Tokio navíc pošle více než 200 milionů korun korejskému fondu pomoci pro bývalé sexuální otrokyně.