ŽIVĚ: Co nového s Transgasem? Přibyl jeřáb i lešení. Sledujte demolici z kamery na střeše Českého rozhlasu

Budovy Transgasu na pražských Vinohradech pomalu mizí před očima. Dělníci minulý týden odstranili spojovací tunely mezi dominantami brutalistního komplexu. Nově kolem budov vyrostlo lešení a přibyl také jeřáb. Dovnitř sice není kvůli vysokému plotu vidět, ale díky serveru iROZHLAS.cz můžete na stavbu přece jen nahlédnout. Přímo na střechu Českého rozhlasu jsme umístili kameru, která bude v podobě slow TV celou demolici sledovat.

Praha

Přípravy na demolici Transgasu jsou v těchto dnech v plném proudu. Poprvé se zuby bagru zakously do brutalistního komplexu v polovině minulého měsíce, kdy u jedné z dvojice výškových budov zmizel vyčnívající přístřešek před vchodem.

Co je slow TV?

Slow TV neboli pomalá televize pro ty, kteří nechtějí spěchat. Diváci tak mohou sledovat zajímavé příběhy, které trvají delší dobu. Populárními jsou například záběry od ptačího krmítka v Makově, z ranveje Letiště Václava Havla nebo na trasu mazací tramvaje v Praze. Norská televize NRK pak v minulosti vysílala dvanáct hodin plápolající oheň v krbu nebo sedm hodin trvající cestu vlakem.

Minulé úterý pak dělníci odřízli dva spojovací tunely mezi dominantami brutalistního komplexu – dvěma výškovými stavbami a budovou bývalého dispečinku, tedy kvádru obehnaného žulovými kostkami. Během týdne také kolem budovy vyrostlo lešení a přibyl věžový jeřáb.

„Interiéry objektu jsou již plně vyklizeny. V tuto chvíli pokračujeme s činnostmi v okolí budovy a na jejím venkovním opláštění – deinstalací zábradlí, podhledů na budově bývalého centrálního dispečinku a části venkovní fasády a tak dále,“ popsal v úterý pro iROZHLAS.cz mluvčí developerské skupiny HB Reavis Jakub Verner.

„Zároveň byly deinstalovány propojovací tubusy mezi objekty, a to z bezpečnostních důvodů, tak aby případné pohyby jednoho objektu neovlivnily objekt druhý,“ doplnil.

Demolici teď budou moct lidé sledovat prostřednictvím slow TV, a to díky kameře umístěné na střeše budovy Českého rozhlasu, která s Transgasem sousedí. „Přímým video přenosem se záběry demolice budovy Transgas navazujeme na tradici dlouhodobých online internetových přenosů, které Český rozhlas realizuje od roku 2000 a díky kterým mohli naši posluchači vidět například hnízdění sokolů, život pražských goril nebo práci afrického sochaře na svém díle,“ uvedl ředitel Nových médií Českého rozhlasu Jiří Malina.

Následovat má nyní stavba lešení kolem objektů. „Instalujeme vodní clony a lešení s protiprachovými plachtami, abychom minimalizovali prašnost, a postupně navezeme techniku,“ popsala již dříve serveru iROZHLAS.cz mluvčí developerské skupiny HB Reavis Kristýna Křemenová. Okolní budovy by tak demolice neměla ohrozit.

Teprve poté se začne Transgas postupně shora dolů rozebírat. Rychlý odstřel pomocí trhavin tak nehrozí. Demolice velkých budov by měla začít v polovině března. Na tom se podle Vernera nic nemění.

„Na harmonogramu činností se nic nemění. Maximálně se jen začátek samotné demolice časově přizpůsobí dokončení přípravných prací – stavba lešení, clony a tak dále – ale to se bavíme řádově o dnech čili nic razantního,“ potvrdil minulý týden.

Transgas zmizí během deseti měsíců

Zboření budov pak má podle informací serveru iROZHLAS.cz trvat zhruba deset měsíců. Pak už po brutalistním komplexu zůstane jen díra v zemi.

Jako první půjdou k zemi, podle plánu níže, dominanty Transgasu, tedy obě výškové budovy a objekt bývalého dispečinku. Následovat budou zbývající části objektu, například majestátní schody směrem k budově.

Pláště budov rozstříhají hydraulické stroje, některé části pak dělníci zřejmě odstraní pomocí autogenu. U podzemních částí pak mohou použít například řezání diamantovým lanem. Na stavbě budou také dva jeřáby, jeden vyšší a druhý nižší, jejichž ramena se mají překrývat.

Suť budou odvážet postupně ve velkých kontejnerech. Jeden vjezd na stavbu má být z ulice Vinohradská, druhý z ulice Rubešova, kde je nyní závora.

Aktuální informace chce firma HB Reavis zveřejňovat na speciálním webu nazvaném Vinohradská 8 a stejnojmenné facebookové stránce.

Co nahradí Transgas?

Zatímco demolice pokračuje, developerská skupina HB Reavis slovenského miliardáře Ivana Chrenka dál hledá pro brutalistní komplex budov nového majitele. O prodeji Transgasu už firma jedná s potenciálními zájemci, uvedl začátkem února Verner.

O Transgas měla zájem také Praha, ale jednání s developerem v polovině února rychle zkrachovala poté, co se oba aktéři nedokázali dohodnout na ceně budov.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz by se cena Transgasu mohla pohybovat v řádech stovek milionů korun. „Odhadovaná hodnota je kolem jedné až 1,8 miliardy korun. Nicméně musíme brát v potaz několik dalších aspektů. V této budově se třeba neudála žádná významná kulturněhistorická událost, jako například v Kotvě. Reálná hodnota prodeje Transgasu by se měla pohybovat ve vyšších stovkách milionů až k jedné miliardě korun,“ upřesnil Milan Šmíd, manažer z Sreality.cz.

Pokud se tedy plány nezmění, na místě Transgasu má stát administrativní centrum podle návrhu architekta Jakuba Ciglera. Ten má v Praze za sebou realizace komplexů Quadrio na Národní třídě nebo Florentinum u Florence.

Podle dokumentace z ledna 2017, kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici, má mít nová vícefunkční budova devět podlaží. A podle plánu bude o něco málo nižší než Transgas a stejně jako on nemá být vyšší než budova Českého rozhlasu.

O Transgasu

Tři budovy byly postaveny v letech 1966 až 1976 v brutalistním stylu. Jsou dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický.

Transgas původně vznikl pro potřeby řídícího centra budovaného mezinárodního plynovodu ze Sovětského svazu do Československa a dále do západní Evropy. Bylo zde sídlo Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky.