Významný kriminalista Straus byl odvolán z Policejní akademie

Známý kriminalista a renomovaný znalec forenzní biomechaniky Jiří Straus, který například rekonstruoval smrtelný pád Jana Masaryka, byl odvolaný z Policejní akademie. Českému rozhlasu to potvrdilo vedení školy. Důvodem jsou prý nedostatky v jeho znalecké činnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Straus | Foto: Jan Profous

Profesor Jiří Straus je přezdívaný matematik zločinu. Jako jediný v zemi je soudním znalcem v oboru forenzní biomechaniky.

Uznávaný odborník vyvinul speciální kriminalistickou metodu - pachatele dokáže usvědčit podle jeho chůze. Ještě nedávno vedoucí katedry kriminalistiky na Policejní akademii byl ale odvolaný.

„Já se k tomu vyjadřovat nebudu, skutečně ne. Nezlobte se,“ řekl Českému rozhlasu Straus.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvolání kriminalisty Strause natáčel redaktor Petr Sehnoutka.

Důvody jsou podle děkana bezpečnostně právní fakulty této školy Mariána Brzybohatého dva. První je případ vraždy, ve kterém profesor Straus vystupoval jako znalec.

„V rámci soudního jednání se řešilo obvinění z vraždy, ke kterému dával nějaké stanovisko a nejvyšší soud tam shledal nějaké nedostatky. Rozsudek byl zrušen a člověk, který byl odsouzen, byl osvobozen,“ říká Brzybohatý.

Druhým důvodem je dopis, který napsali členové biomechanické společnosti.

„Tam se podepsalo alespoň 15 profesorů a docentů, kteří kritizují právě některé posudky pana profesora,“ dodává děkan.

Na otázku, proč se údajná znalecká pochybení profesora Strause řeší na škole a ne u soudu, který ho jmenoval znalcem, nedokázal děkan Brzybohatý odpovědět. Odvolání profesora Strause prý bylo rozhodnutím rektora Policejní akademie Josefa Salače.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme