Zákon o zdravotnické záchranné službě prodlouží čas dojezdu

Záchranka bude muset být u pacienta do 20 minut, zatím platí čtvrthodina. Nový zákon o zdravotnické záchranné službě, který obsahuje tuto změnu, ale také možnost záchranářů vstupovat do cizích objektů a žádat pomoc od jiných lidí, by mohl dnes projít senátem. Záchranáři tak dostanou svůj historicky první zákon, doposud se řídili jen vyhláškou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka rande-vous pardubické záchranky

Sanitka rande-vous pardubické záchranky | Foto: Iveta Záleská

Prodloužení dojezdového času záchranáři většinou vítají. Pražská záchranka se ale bojí, že jim to zkomplikuje předávání pacientů ze sanitky do nemocnice, které nyní musí nemocného přijmout.

Ředitel pražské záchranné služby a senátor za ODS Zdeněk Schwarz má strach, že si budou muset záchranáři přijetí pacienta předem vytelefonovat – aspoň pokud nepůjde o život:

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o snaze Skutče zřídit nové středisko záchranné služby

„My v tom vidíme velký problém, který nám může nejenom ztížit a zkomplikovat, ale až znemožnit práci a zablokovat celý systém. Jestli budeme o každém pacientovi takhle licitovat, nedovedu si představit, kdo pak bude ty lidi zachraňovat. To bude stát několik sanitek v Praze a čekat, až se pro ně vyjedná místo.“

Schwarz se domnívá, že by se služby zhoršily, což, jak doufá, stát nedovolí. „Druhá věc je financování, které je tam vícezdrojové a já vidím problém, jak je nastaven výpočet příspěvků ministerstva zdravotnictví na krizovou připravenost. Tam se domnívám, že Praha je diskriminována,“ varuje.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zákon o zdravotnické záchranné službě hájí. Tvrdí, že předávání pacientů nezkomplikuje a že bude dobře fungovat síť akutních nemocnic.

Na venkově nestíhají ani 20 minut

Limit každopádně platí na jakémkoliv místě v celé republice, zkušenosti z venkova jsou ale jiné. I když se posádky snaží dostat se k nemocnému nebo zraněnému co nejrychleji, čekání je dlouhé. Patnáct minut se někde dodržet nedá, už vůbec ne v mimořádných situacích, jako třeba náledí nebo sněhová kalamita.

„Problémy jsou všude tam, kde jsou hory – Krkonoše, Šumava, rozlehlé kraje, třeba jižní Čechy, Jihlavsko a tak dále, tam, kde jsou rozesety malé vesničky v poměrně rozsáhlých územích bez dalšího obydlení. Třeba Jesenicko, pohraniční oblasti obecně,“ potvrzuje předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Například na Skutečsku žádají obce nové stanoviště záchranné služby. Skuteč kraji dokonce zdarma nabídla zainvestované pozemky u obchvatu.

Starostové letos v lednu vyzvali obyvatele, aby hlásili každý pozdní příjezd záchranné služby. Oficiálně si stěžovali 3 lidé, starosta Skutče Pavel Novotný ale ví i o dalších případech.

„V rámci koncepce Pardubického kraje byla vytipována stanoviště, která budou do budoucna prioritní. Region Skutče je na prvním místě, nicméně stále nebyl přijat zákon o zdravotnické záchranné službě, který by měl částečně podpořit i financování nově vznikajících stanovišť,“ potvrdila v lednu radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová.

Lidé v odlehlých obcí se bojí, že záchranná služba nebude stíhat ani dvacetiminutový limit, pokud jediná sanitka, kterou má nejbližší stanoviště k dispozici, bude zrovna u jiného pacienta. Starostové některých z nich potvrdili, že například v zimě čekají pacienti běžně tři čtvrtě hodiny.

Lenka Jansová, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme