AI znovu kritizuje Česko za poměr k Romům a klecová lůžka

Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International znovu kritizovala Českou republiku za údajnou diskriminaci Romů, používání síťových lůžek a zneužívání moci policie. Podobně jako loni organizace v pravidelné výroční zprávě zaznamenala také obvinění z nucených sterilizací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irene Khan z Amnesty International představuje výroční zprávu

Irene Khan z Amnesty International představuje výroční zprávu | Foto: AFP

Amnesty International ve zprávě zejména tvrdí, že západní demokracie zneužívají boje proti terorismu k omezování či přímo porušování lidských práv.

Ve zprávách o jednotlivých zemích za poměr k Romům kritizuje vedle Česka také Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Makedonii, Moldavsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko či Slovinsko.

Podle AI jsou Romové v České republice obětí diskriminace nejen ze strany jednotlivců, ale také úřadů. Diskriminaci spatřuje v omezeném přístupu Romů k bydlení. I navenek neutrální požadavky při přidělování bytů, například požadavek jisté úrovně vzdělání pro všechny členy rodiny, Romy znevýhodňuje, tvrdí zpráva.

Poukazuje přitom na případ Bohumína, který loni v červnu dal příkaz k vystěhování převážně romských obyvatel hotelového domu a místo, aby jim nabídl vhodné náhradní bydlení, chtěl oddělit muže od žen a ubytovat je v azylových domech. Případem se zabývá soud.

Porušování práv policií nebo jinými mocenskými orgány zaznamenala organizace ve 114 zemích. Pokud jde o špatné zacházení v rukou české policie, jsou jeho obětí podle tvrzení AI především lidé ve slabším postavení. Vedle Romů to jsou údajně cizinci, bezdomovci a narkomani.

Mezi případy zaznamenává i loňský zásah proti účastníkům technoparty CzechTek, ale nevyslovuje na něj vlastní názor. AI znovu jako již několik let kritizuje skutečnost, že v České republice neexistuje systém vyšetřování stížností na policisty, který by byl zcela nezávislý na ministerstvu vnitra.

AI se i letos zabývá klecovými a síťovými lůžky. Kritizuje loňskou novelu zákona, který podle ní tato lůžka nezakazuje, ale naopak legalizuje. Kritizuje i přijatý režim pro používání omezujících opatření. Rozhodnutí totiž mohou přijímat i zaměstnanci sociálních ústavů, kteří nejsou lékaři. Zákon navíc nepočítá s přezkoumáním takového rozhodnutí, nedává časový limit a nezavádí žádný mechanismus pro stížnosti. Uvedená pravidla jsou obvyklá v západních zemích.

Ve zprávě, která byla dnes vydána v Londýně, není doplněk, který rozeslala novinářům v Česku česká kancelář AI. Připomíná v něm letošní přijetí další novely zákona, která zpřísňuje regulaci omezujících opatření a vyžaduje pro jejich použití souhlas lékaře. AI v Praze uvádí, že tato novela podle některých odborníků užívání klecových lůžek již zakazuje.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme