lidská práva

Nejnovější zprávy

| ČTK, dp |Zprávy ze světa

Záchranáři: při útoku plynem zemřelo v Sýrii 100 lidí. Bílý dům z masakru viní Bašára Asada

Letecký útok v syrské provincii Idlib si vyžádal nejméně 100 obětí včetně 11 dětí. Čtyři stovky dalších lidí byly zraněny. Oznámil to svaz syrských záchranných organizací (UOSSM). Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že útočila letadla syrské vlády či jejího podporovatele Ruska a že byl použit toxický plyn. Americká vláda je přesvědčena, že šlo sarin. Syrská armáda ale něco takového odmítla a ruské ministerstvo obrany popřelo, že by jeho letadla v úterý v daném místě útočila. Kvůli tragédii se ve středu sejde Rada bezpečnosti OSN.

| ČTK |Zprávy ze světa

Špičky Asadova režimu před soudem? Mučení vězňů v Sýrii bude řešit španělská justice

Španělsko bude vyšetřovat představitele syrského režimu prezidenta Bašára Asada kvůli podezření z porušování lidských práv. Rozhodl o tom podle deníku El Mundo v pondělí španělský vyšetřující soudce Eloy Velasco, který přijal stížnost Španělky, jejíž syrský bratr zmizel v Sýrii v roce 2013. Jeho rodina posléze zjistila, že byl zatčen a umučen v syrském vězení.

| ČTK |Zprávy ze světa

Breivik u soudu neuspěl. Norsko jeho práva neporušuje

Norsko neporušuje při věznění teroristy Anderse Behringa Breivika lidská práva. Uvedl to ve středu norský odvolací soud, který tak zvrátil loňský verdikt soudu první instance, jenž uznal některé Breivikovy stížnosti a označil jeho držení v izolaci za nelidské a ponižující zacházení.

Miss Kanady má zelenou. Po kritice Číny už zase může mluvit s médii

| ČTK |Zprávy ze světa

Kanadská účastnice Miss World a otevřená kritička Číny Anastasia Linová už zase může komunikovat s médii, informoval o tom kanadský a amerických tisk. List The Star ještě ve středu tvrdil, že „Linová smí jenom vypadat pěkně a nesmí hovořit o svých názorech.“ Modelka se k údajnému nařízenému mlčení odmítla vyjádřit.

| ČTK |Zprávy ze světa

Úřady zapečetily pobočku Amnesty International v Moskvě. Organizace neplatila nájem, tvrdí

Moskevské úřady nechaly zapečetit sídlo tamní pobočky organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Zaměstnanci se tak po příchodu do práce nemohli dostat dovnitř. Úřady své kroky vysvětlují tím, že organizace je pozadu s platbou nájmu a nevyslyšela ani jejich varování. To ale zaměstnanci Amnesty International odmítají s tím, že varování nedostali a o řádné platbě nájemného mají důkazy.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Europoslanci žádají propuštění Čecha zatčeného v Súdánu. Unie má na Súdán páky

Evropský parlament vyzval k propuštění Čecha Petra Jaška zadržovaného v Súdánu. Jašek je členem mezinárodní organizace Hlas mučedníků, která dokumentuje pronásledování křesťanů. Jašek jel do Súdánu předat finanční dar křesťanským představitelům. Súdánské úřady ho ale loni v prosinci zadržely za protistátní činnost. Rodina zatčeného Čecha kvůli diplomatickým jednáním nejprve požádala o informační embargo. Pak se ale obrátila s žádostí o pomoc na europoslance.