Českého penzistu odsoudili v Hongkongu za pašování drog na 27 let vězení

Za pašování drog poslal soud v Hongkongu na 27 let do vězení téměř sedmdesátiletého Čecha. Radiožurnálu to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Penzista podle policie převážel do země zásilku kokainu z Jižní Ameriky.

Hongkong (Aktualizováno: 9:55 23. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimírovi bude na jaře sedmdesát let a ve vazbě čekal více než rok. Policie ho zadržela na letišti se třemi kilogramy kokainu. Rozsudek potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Byl shledán vinným v případu pašování drog a odsouzen k 27 letům vězení,“ uvedla pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si unikátní dokument, který o českém důchodci v Hongkongu natočil Lubomír Smatana

Penzista ze Šumavy svoji vinu popírá, tvrdí, že o drogách v kufru, který dostal jako dárek, neměl ponětí. Vladimír neumí žádný cizí jazyk a bez naslouchátka téměř neslyší.

Muž od začátku tvrdí, že se stal obětí drogové mafie, která ve velkém dováží drogy do Hongkongu. Soud ale jeho obhajobě neuvěřil a vyměřil mu stejný trest, jaký loni v dubnu dostal i jiný Čech, u kterého policie našla dokonce šest kilogramů kokainu.

„Má asi 28 dní na odvolání, nicméně z vyjádření jeho obhájce nevyplývá, že by k tomu byly nějaké pádné důvody,“ vysvětluje český konzul v Hongkongu Dalibor Mička. Odvolání totiž protahuje dobu, během které může odsouzený požádat české ministerstvo spravedlnosti o vydání do České republiky.

Česko má s Hongkongem smlouvu o vydávání, takže je možné, že časem bude převezen do českého vězení.

Pohádková dovolená

Příběh penzistu Vladimíra ze Sušice dlouhodobě sleduje Radiožurnál. Loni v květnu popsal, jakým způsobem se penzista do Hongkongu vlastně dostal.

Vladimír si půjčil peníze na cestu do Prahy, přesně jak mu radila Sonya, zásadní postava v celém příběhu. Vzájemnou korespondenci si Vladimír překládal pomocí webového překladače. Sonya mu slíbila, že když jí pomůže vyřídit dědictví v Togu, získá milion dolarů.

Zmanipulovala ho e-maily, slíbila mu milion dolarů. Nyní sedí český důchodce ve vězení za pašování drog

Číst článek

V listopadu mu poslala letenku do Brazílie, kde měl podepsat smlouvu o dědictví. O cestě nevěděl ani jeho syn Jan. „Těžko říct, jestli mu slíbili nějaký výlet nebo dovolenou. Drogy ale podle mě nepašoval," myslí si.

Z Vladimírových e-mailů vyplývá, že to pohádková dovolená rozhodně nebyla. Penzista seděl sedmnáct dní v hotelovém lobby. Neměl na jídlo a pokoj za něj někdo zaplatil vždycky až večer.

Celý příběhem obviněného Čecha si přečtěte v textu Zmanipulovala ho e-maily, slíbila mu milion dolarů. Nyní sedí český důchodce ve vězení za pašování drog.

Ľubomír Smatana, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme