Českého penzistu odsoudili v Hongkongu za pašování drog na 27 let vězení

Za pašování drog poslal soud v Hongkongu na 27 let do vězení téměř sedmdesátiletého Čecha. Radiožurnálu to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Penzista podle policie převážel do země zásilku kokainu z Jižní Ameriky.

Hongkong (Aktualizováno: 9:55 23. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimírovi bude na jaře sedmdesát let a ve vazbě čekal více než rok. Policie ho zadržela na letišti se třemi kilogramy kokainu. Rozsudek potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Byl shledán vinným v případu pašování drog a odsouzen k 27 letům vězení,“ uvedla pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si unikátní dokument, který o českém důchodci v Hongkongu natočil Lubomír Smatana

Penzista ze Šumavy svoji vinu popírá, tvrdí, že o drogách v kufru, který dostal jako dárek, neměl ponětí. Vladimír neumí žádný cizí jazyk a bez naslouchátka téměř neslyší.

Muž od začátku tvrdí, že se stal obětí drogové mafie, která ve velkém dováží drogy do Hongkongu. Soud ale jeho obhajobě neuvěřil a vyměřil mu stejný trest, jaký loni v dubnu dostal i jiný Čech, u kterého policie našla dokonce šest kilogramů kokainu.

„Má asi 28 dní na odvolání, nicméně z vyjádření jeho obhájce nevyplývá, že by k tomu byly nějaké pádné důvody,“ vysvětluje český konzul v Hongkongu Dalibor Mička. Odvolání totiž protahuje dobu, během které může odsouzený požádat české ministerstvo spravedlnosti o vydání do České republiky.

Česko má s Hongkongem smlouvu o vydávání, takže je možné, že časem bude převezen do českého vězení.

Pohádková dovolená

Příběh penzistu Vladimíra ze Sušice dlouhodobě sleduje Radiožurnál. Loni v květnu popsal, jakým způsobem se penzista do Hongkongu vlastně dostal.

Vladimír si půjčil peníze na cestu do Prahy, přesně jak mu radila Sonya, zásadní postava v celém příběhu. Vzájemnou korespondenci si Vladimír překládal pomocí webového překladače. Sonya mu slíbila, že když jí pomůže vyřídit dědictví v Togu, získá milion dolarů.

Zmanipulovala ho e-maily, slíbila mu milion dolarů. Nyní sedí český důchodce ve vězení za pašování drog

Číst článek

V listopadu mu poslala letenku do Brazílie, kde měl podepsat smlouvu o dědictví. O cestě nevěděl ani jeho syn Jan. „Těžko říct, jestli mu slíbili nějaký výlet nebo dovolenou. Drogy ale podle mě nepašoval," myslí si.

Z Vladimírových e-mailů vyplývá, že to pohádková dovolená rozhodně nebyla. Penzista seděl sedmnáct dní v hotelovém lobby. Neměl na jídlo a pokoj za něj někdo zaplatil vždycky až večer.

Celý příběhem obviněného Čecha si přečtěte v textu Zmanipulovala ho e-maily, slíbila mu milion dolarů. Nyní sedí český důchodce ve vězení za pašování drog.

Ľubomír Smatana, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme