'Vietnamská Superstar' v Česku pašovala lidi, tvrdí policie. Skončila ve vazbě na Pankráci

Policie v úterý zatkla skupinu vietnamských převaděčů z Teplic, své krajany pašovala do sousedního Německa. Spoléhala přitom na to, že Evropané Asiaty na vypůjčených pasech nerozeznají. Ve vazbě na Pankráci tak skončila i 'vietnamská Superstar' Mladíkovi, který se v rodné zemi proslavil v pěvecké soutěži, nyní za převaděčství hrozí až osm let vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Le Van Dat se ve Vietnamu v roce 2015 umístil třetí v pěvecké soutěži, v Česku mu za převaděčství hrozí osm let vězení. | Foto: VTV6 | Zdroj: Youtube.com

Čtyřiadvacetiletý Le Van Dat žije v Česku od 12 let, pravidelně se ale do rodného Vietnamu vracel za otcem. Tam se v roce 2015 umístil třetí v pěvecké soutěži podobné té, v níž Česko hledá SuperStar. Ve Vietnamu zpíval v televizi, rozdával rozhovory, natáčel medailonky. V Česku ale podle vyšetřovatelů zvolil jinou kariéru. Spolu se svou matkou a dalšími pašoval své krajany do Německa.

Dříve nadějný zpěvák, který má v Česku povolení k pobytu i živnostenský list, nevypomáhal matce pouze v rodinném bistru, ale i s převozem krajanů. Jeho matka podle policie gang řídila. Když ji před časem chytli v Německu a vyhostili, organizovala převozy z Česka. Policisté ji ale nepřestali sledovat, z odposlechů zjistili, že její skupina vozila Vietnamce ze Srbska přes Maďarsko, Slovensko a Česko do Berlína. Na cestu jim dávali pasy jiných Vietnamců, kteří měli na území ČR povolení k pobytu. Podle deníku sázeli na to, že Evropané nerozeznají Asijce od těch na fotografiích v pasech. A z odposlechů se policie dozvěděla i o pěvecké kariéře mladíka. Sám na ni v hovorech totiž rád vzpomínal.

Přepadení a bitka

Jenže aktuálně je ve vazební cele. „Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování provedli 25. dubna 2017 operaci s krycím názvem Xalo, která se týkala převozů nelegálních vietnamských migrantů ze Srbska do Německa," řekl MF DNES mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Název akce Xalo znamená ve vietnamštině „dálnice".

Skupina čelí obvinění z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Jediný Čech z gangu zůstává na svobodě. Le Van Dat, jeho matka a ještě jeden Vietnamec jsou od středy ve vazbě, kvůli obavě z úprku do Vietnamu, s nímž Česko nemá uzavřenou smlouvu o poskytování vzájemné právní pomoci. Šéfka gangu i její syn navíc čelí dalšímu stíhání. Ona je podezřelá z podílu na loupežném přepadení v Praze, on, že s kamarády zbít v Děčíně muže, který je okřikl, když se opilí vraceli z hospody.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme