Na Haiti hlásí 1297 obětí zemětřesení, zraněných je 5700. Mnozí se stále pohřešují

Na Haiti dál rychle rostla bilance sobotního zemětřesení o síle 7,2 stupně, které zasáhlo především jih chudé karibské země. Místní civilní obrana v neděli odpoledne oznámila, že počet mrtvých narostl na 1297, zatímco zraněno bylo více než 5700 lidí. Informují o tom světové tiskové agentury.

Port-au-Prince Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto poničené zemětřesením v haitském Les Cayes

Ve třech těžce postižených regionech bylo zničeno kolem 13 500 domů, cituje z nedělního komuniké civilní obrany Reuters | Foto: Ralph Tedy Erol | Zdroj: Reuters

Předchozí bilance hovořila o 724 mrtvých a 2800 zraněných. Nové vyjádření civilní obrany dodává, že „mnozí“ lidé jsou stále pohřešovaní a „mnozí další jsou pod sutinami“. Nemocnice údajně v souvislosti se zemětřesením přijaly asi 3200 pacientů.

Nejhůře zasažen otřesy byl jihozápad Haiti, kde se podle Červeného kříže zřítily domy, mosty i kostely v době konání ranních mší.

Zemětřesení v sobotu udeřilo kolem 08.30 místního času (14.30 SELČ), přičemž ohnisko bylo v hloubce asi deseti kilometrů a epicentrum poblíž města Les Cayes, asi 150 kilometrů západně od metropole Port-au-Prince.

Ve třech těžce postižených regionech bylo zničeno kolem 13 500 domů, cituje z nedělního komuniké civilní obrany Reuters. Na dalších 13 785 staveních podle úřadů zemětřesení zanechalo škody.

Premiér Ariel Henry už v sobotu vyhlásil stav nouze a státy z regionu na Haiti začaly posílat humanitární pomoc, kromě potravin také léky či zdravotnický materiál.

Na jihu Haiti mezitím pokračují záchranné práce, přičemž podle Agence France-Presse obyvatelé a krizové složky s omezenými prostředky dělají, co mohou. Situaci může dále zkomplikovat tropická bouře Grace, která v neděli přinesla silný déšť do Portorika a podle aktuální předpovědi v noci na úterý zasáhne Haiti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme