Jako Evropské hlavní město kultury lákají Košice turisty. Dopravní dostupnost je ale špatná

Už přes půl roku jsou Košice Evropským hlavním městem kultury 2013. První bilance je optimistická. Město objevili zahraniční turisté, obnovily se veřejné prostory a parky, vznikly nové kulturní instituce. Vedení projektu ale upozorňuje, že hlavní efekt pocítí Košice až za pár let. Východoslovenská metropole by měla opustit renomé ocelářského města a vsadit na kreativní průmysl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Košice | Foto: Jiří Kamen

„Košice najednou vyletěly z úplně neznámé turistické destinace a lidé se začínají zajímat o návštěvu Košic. Já si myslím, že Košičané to mají možnost pocítit i v ulicích města. Když se večer – kterýkoliv den, nejenom přes víkend – projdete po ulicích města a zaposloucháte se, jaký Babylon jazyků tu máme,“ říká Ján Sudzina.

Je ředitelem projektu Košice Evropské hlavní město kultury 2013 a jako někdejší hudební vydavatel má radost například z toho, že v srpnu bude ve městě koncertovat Pražský výběr nebo Iva Bittová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger zjišťoval, jak jsou v Košicích spokojeni s projektem Evropského hlavního města kultury 2013

Už dlouho ovšem Košičanům opakuje, že nestačí jen přilákat do města hudební hvězdy a udělat v ulicích celoroční festival. Veřejnost chce nicméně vidět okamžité výsledky a práce na přeměně Košic může někomu připadat pomalá.

Po tomto létě bude město bohatší o dva nové kulturní prostory. Jednak o novou halu umění, Kunsthalle, která vznikla přestavbou staré a architektonicky unikátní kryté plovárny. A dále o prostor bývalých kasáren, ze kterých vznikne takzvaný Kulturpark, tedy celá nová kreativní čtvrť.

Košice chtějí turisty lákat i do širokého okolí tak, aby na východním Slovensku zůstali déle. Součástí Evropského hlavního města kultury je projekt Terra Incognita. Turistům nabízí tři tematické historické cesty, železnou, vinnou a gotickou.

Ulicemi zní němčina

Větší příliv turistů ale komplikuje špatná dostupnost Košic. Pravidelnou leteckou linkou se dá na východní Slovensko dostat jen z Prahy, Vídně a Bratislavy, od září přibude linka z Londýna.

Značku Košice se přesto daří v cizině propagovat, v ulicích se dnes často ozývá němčina, což dříve nebývalo zvykem. A například v dómu svaté Alžběty evidují oproti loňskému roku až dvojnásobný nárůst návštěvnosti.

Sami Košičané přitom mají nezřídka pocit, že o projektu Evropského hlavního města kultury vědí málo. „Všechno je zkrášlené, to se mi líbí. Ale mohli by to udělat i bez nějakého podnětu, jen tak pro nás,“ dodává obyvatelka Košic.

Vedení Evropského hlavního města kultury v Košicích upozorňuje, že úspěšnost projektu se neposuzuje podle počtu pouličních koncertů, ale podle toho, jestli dostane kultura ve městě dobré zázemí a vryje se do zdejší mentality. A to se prý ukáže až za pár let.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme