Hrdinové z London Bridge, kteří zastavili útočníka: Šéfkuchař, turistický průvodce i propuštěný vrah

Při pátečním teroristickém útoku na londýnském London Bridge se skupinka kolemjdoucích pokusila zastavit útočníka, který dříve pobodal několik lidí. V britských médiích i na sociálních sítích se tak postupně objevily další záběry i detaily o lidech, kteří se na jeho zneškodnění přímo podíleli.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osmadvacetiletý Usman Khan v pátek odpoledne zaútočil se dvěma noži v okolí London Bridge | Foto: Simon Dawson | Zdroj: Reuters

Terorista z Londýna, osmadvacetiletý Usman Khan, který v pátek odpoledne během útoku na London Bridge zabil nožem dva lidi, byl zpacifikován jednak při policejním zásahu, při němž byl později zastřelen, ale ještě dříve i odvážnými kolemjdoucími. Na sociálních sítích se objevila bezprostřední svědectví i videa, na nichž lze sledovat, jak se lidé snaží útočníka zastavit. Útočníka konfrontovala během chvíle skupinka minimálně šesti lidí. Jeden z nich použil například hasící přístroj, druhý z mužů, polský šéfkuchař, roh narvala z blízké restaurace.

„Muž, který s námi byl v restauraci, vzal ze stěny roh narvala, vyběhl ven a útočníkovi čelil. Na videu je vidět, jak nad mužem stojí s něčím, co vypadá jako dlouhá bílá tyč. Snažili jsme se pomoci obětem uvnitř, ale tento muž je hrdina,“ uvedla na Twitteru jedna z očitých svědkyň incidentu.

Dalším z lidí, kteří se útočníka snažili na mostě zastavit, byl i v civilu procházející strážník britské dopravní policie. Poté, co si útočníka všiml, přeběhl rušnou silnici, dostal se přímo k němu a podařilo se mu v chaotickém momentu vzít z rukou oba nože.

Průvodce i vězeň

S teroristou bojoval i čtyřiadvacetiletý Thomas Gray, turistický průvodce, který po mostě projížděl, aby se nedaleko sešel se svými klienty. Jakmile si incidentu všiml, z auta okamžitě vyběhl. „Viděl jsem, jak se lidé perou s mužem na zemi. Zeptal jsem se, co se děje, a někdo mi řekl, že pobodal dvě ženy. Všimnul jsem si i kuchyňských nožů, v každé ruce držel jeden. Dupnul jsem mu na zápěstí, aby je pustil a někdo jiný je odkopnul pryč,“ řekl muž britské stanici BBC a deníku Daily Mail.

„Jedna myšlenka, která se mi míhala hlavou, byla, abych toho chlapa zastavil. Většinu svého života hraji ragby a jedno z pravidel jak na hřišti tak i mimo něj je ‚všechno nebo nic‘. Dělal jsem jen, co bylo třeba,“ dodal.

Teroristický útok v Londýně má dvě oběti, informují britská média. Policie útočníka zastřelila

Číst článek

Na místě byl i Grayův kamarád a kolega Stevie Hurst. „Lidé křičeli, že ten muž pobodal dvě ženy. Všichni se na něj vrhli a snažili se ho udržet na zemi. Viděli jsme, že stále pevně drží nože. Natáhnul jsem nohu a kopnul ho do hlavy. Dělali jsme, co jsme v té chvíli mohli a dostat nože z jeho rukou, aby neublížil někomu dalšímu. Lidé byli naprosto úžasní. Jsou to hrdinové,“ líčil Hurst pro BBC.

V sobotu se v britských médiích objevilo i další jméno spojené se zásahem během útoku - John Ford. Jedná se totiž o muže obviněného v roce 2004 z vraždy handicapované jednadvacetileté dívky, který byl odsouzen na doživotí a minimálně musel strávit ve vězení 15 let. Právě v pátek byl podmínečně propuštěn.

„Není to hrdina, ale vrah. O jeho propuštění jsme nevěděli. Zabil handicapovanou dívku. Nezáleží na tom, co během toho útoku udělal,“ řekla deníku Daily Mail teta zavražděné dívky.

Neobyčejná odvaha

Starosta Londýna Sadiq Khan bezprostředně po útoku tyto činy ocenil a odvážným občanům poděkoval. „Riskovali své vlastní bezpečí. Jsou to ti nejlepší z nás,“ řekl BBC Khan.

Premiér Boris Johnson vyzdvihnul skvělou práci bezpečnostních složek i procházejících lidí.„Lidé, kteří fyzicky zasáhli, aby zachránili životy ostatních, prokázali neobyčejnou odvahu. Reprezentují to nejlepší z naší země a za celou Británii jim chci poděkovat,“ řekl Johnson.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme