Útočník z Londýna byl odsouzený za přípravu teroristického útoku na burzu. Propustili ho loni

Terorista z Londýna, který v pátek zabil nožem dva lidi, je bývalý vězeň odsouzený v roce 2012 za terorismus. Podle britské policie, kterou cituje agentura Reuters, je mu 28 let a jmenuje se Usman Khan. Před sedmi lety byl odsouzený za plánování bombových útoků, mimo jiné na londýnskou burzu. Podle deníku The Guardian ho soudce tehdy označil za „velmi nebezpečného džihádistu“. Muž byl propuštěn na svobodu loni.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 8:41 30. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie vyzvala obyvatele, aby se k místu nepřibližovali. | Zdroj: Reuters

„Úřadům je znám od doby, co byl v roce 2012 odsouzen za trestné činy terorismu,“ sdělil vysoký britský policejní úředník pro záležitosti terorismu Neil Basu. „Z vězení byl podmínečně propuštěn v prosinci 2018,“ upřesnil. Policie nyní podle něj vede šetření v hrabství Staffordshire ve střední Anglii.

,A pak ho jeden z policistů zastřelil.‘ Očití svědci popisují teroristický útok na London Bridge

Číst článek

Khanova rodina pochází z Pákistánu, on sám se podle BBC narodil ve městě Stoke-on-Trent ve středoanglickém hrabství Staffordshire, kde také žil. Podmínečně propuštěn na svobodu byl loni v prosinci a podle britských médií měl elektronický náramek.

K útoku došlo na mostě London Bridge v britské metropoli v pátek večer. Zraněno při něm bylo pět lidí, dva z nich zemřeli. Pachatele policisté na místě zastřelili.

Předtím se Khan podle The Guardian účastnil poblíž konference jako člen převýchovného programu pro vězně nazvaného Learning Together, podporovaného Cambridgeskou univerzitou. Konference se účastnily desítky lidí, včetně studentů a bývalých vězňů.

Co plánoval v roce 2012? 

Deník The Guardian v sobotu napsal, že Khan byl odsouzen v roce 2012 spolu s dalšími extremisty, kteří plánovali útoky na londýnskou burzu či Westminsterské opatství. Na ručně napsaném seznamu jejich cílů byl podle britských médií i nynější premiér Boris Johnson, který byl tehdy londýnským starostou. Skupina se podle některých médií inspirovala teroristickou sítí Al-Káida.

Britská policie též uvedla, že prohledává Khanovo bydliště v hrabství Staffordshire, aby se ujistila, že byl jediným útočníkem. V této fázi vyšetřování ale nemá indicie, že byl Khan měl spolupachatele.

Teroristický útok v Londýně má dvě oběti, informují britská média. Policie útočníka zastřelila

Číst článek

Více policistů v ulicích

A právě britský premiér Boris Johnson už v pátek oznámil, že do ulic bude nasazeno více policistů z preventivních důvodů.

Zároveň se vyslovil se také vyslovil pro přísnější tresty pro teroristy a kvůli útoku pozastavil svou volební kampaň. „Je chybou umožnit vážným a násilným zločincům předčasné propuštění z vězení a je velmi důležité, abychom tento zvyk opustili a abychom prosazovali odpovídající tresty pro nebezpečné zločince, zejména pro teroristy,“ řekl Johnson.

Johsonův krok následovali i opoziční labouristé. Parlamentní volby v Británii se konají 12. prosince.

Agentura Reuters v sobotu připomněla, že Británie začátkem listopadu po pěti letech snížila stupeň rizika ohrožení terorismem z druhého nejvyššího, „vážného“, na třetí „značné“. Tento stupeň na pětiúrovňové škále znamená, že hrozba atentátu „je pravděpodobná“, předtím byla „vysoce pravděpodobná“, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme