Příbuzní a přátelé pátrají po ruském politickém vězni Dadinovi. Přes měsíc nevědí, kde je

Kde je Ildar Dadin, ptají se přátelé, příbuzní o obránci lidských práv v Rusku. Politického vězně vězeňská správa eskortovala z věznice v severoruské Karélii do jiného nápravného zařízení. Dadin tvrdil, že ho ve věznici mučili. Už 35 dní o něm nejsou žádné zprávy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ildar Dadin v policejním antonu během jednoho ze svých zadržení ruskými bezpečnostními složkami. | Foto: Repro Elisa Espouy / Youtube

Před komplexem budov ministerstva spravedlnosti, ministerstva vnitra a federální vězeňské služby stojí aktivistka Maria Rjabikovová s plakátem, na kterém je nápis „Kde je Ildar Dadin? Už měsíc o něm nevíme“.

„Je to výsměch příbuzným a i pomsta za to, že jsme otevřeli téma mučení v ruských věznicích. Doufám, že s Ildarem je všechno v pořádku, ale stejně nás jeho osud velmi znepokojuje - a v první řadě jeho příbuzné. Je to pro ně šok, protože nevědí, kde se nachází jejich manžel, syn,“ říká Rjabikovová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dadin tvrdil, že ho ve věznici mučili. Už 35 dní o něm nejsou žádné zprávy

Ruští aktivisté se scházejí každý týden a budou protestovat, dokud se nedozvědí, co se Dadinem stalo. “Má smysl tady stát, abychom sami nezapomněli a nesmířili se s tím, co se u nás děje. Přestože je nás málo, musíme dát své názory a svůj nesouhlas najevo, třeba se někde něco pohne. Nikdy nevíte, kam váš hlas dolehne a jakou odezvu vaše slova vyvolají,“ vysvětluje odhodlání sebe i ostatních Rjabikovová.

Policisté celkem zadrželi šest aktivistů, kteří se dožadovali informací o Dadinovi. Jeho manželka Anastasija Zotovová se domnívá, že průtahy kolem Dadinova převozu jsou psychologickým nátlakem.

Dadin skončil v ruském vězení. Za účast na nepovolených 'masových akcích o počtu 2 osob'

Číst článek

„Zcela banálně chtějí příbuzným hrát na nervy. Není vyloučeno, že ho znovu zmlátili a teď čekají, až zmizí modřiny,“ popisuje manželka politického vězně. „Když uběhly dva týdny od jeho odjezdu z karelské věznice, telefonovala jsem šéfovi vězeňské služby Maximenkovi a říkala jsem mu, že za dva týdny by Ildara dovezli do Vladivostoku i zpět. Teď už je to víc než měsíc a nevíme o něm nic,“ dodává.

Zotovová spoléhá na Evropský soud pro lidská práva, který může požádat o oficiální informaci. Akce aktivistů na Dadinovu podporu jsou sice vítané, problém ale neřeší, tvrdí Dadinova manželka.

„Je mi jasné, že lidé nejsou lhostejní. Vyšli na ulici, mrzli tam, policie je zadržela, ale to nic nezmění. Měli bychom vymyslet něco jiného, nebo už nic nevymýšlet. Možná bychom se měli všichni sebrat a odjet z Ruska. Tady bude taková velká Severní Korea. Stejně nikdo nic nezmůže,“ doplňuje Zotovová.

Ruská ombudsmanka Taťána Moskalkovová oznámila, že v pondělí už by mělo být jasné, kam nakonec Dadina převezli.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme